Vlagyimir Putyin orosz államfő hétfő esti beszédében megindokolta a potenciális orosz támadást Ukrajna ellen, de az orosz állami televízió, a Rosszija 24 híradása szerint gyakorlatilag azt is kijelentette, hogy Ukrajna nem is létezik.
Ukrajnában sosem volt hagyománya az államiságnak – szögezte le Putyin a beszédében, amelyben arról is szólt, hogy szerinte az országot Lenin hozta létre.
Mielőtt az alábbi kép magyarázatába belemennénk, érdemes némi hátteret adni a putyini Oroszország ukrajnai történelemértelmezésének.
Oroszországban az utóbbi évtizedben vette kezdetét az orosz történelem – különösen a XX. század – újraértelmezése, külön hangsúlyt fektetve a Szovjetunió eredményeire és a második világháborúban betöltött orosz szerepre. Ez utóbbit Oroszországban Nagy Honvédő Háborúként emlegetik, a volt szovjet tagköztársaságok emlékezetpolitikájának az alappillére.
Moszkva zsebében tovább is nyílt a bicska, és kapcsolt rá még inkább arra, hogy fasizálódással vádolja az ukrán társadalmat – egyébként Putyin ezt is érintette beszédében –, miután Kijev a második világháború végének hagyományos ünneplését áttette május 8-ára az orosz május 9-éről, és minden szovjet szimbólumtól megszabadult.
Ezt Oroszország történelemhamisításnak ítélte, pedig maga is kiveszi a részét belőle. Az utóbbi években Joszif Sztálin rohamos rehabilitációjába kezdett, amelynek keretében a tavalyi év végén az orosz hatóságok felszámolták a Gulag, a KGB és elődeinek titkolt atrocitásait kutató Memorial jogvédő szervezetet.
Ezután egymást követték a történelem újraértelmezései: az orosz külügyminisztérium például Lengyelország 1939-es megszállását felszabadításnak minősítette, de Moszkva arról is rendelkezett, hogy bűncselekmény a Szovjetunió második világháborúban betöltött szerepét firtatni.
Az alábbi képpel magyarázta a Rosszija 24 a nézőknek, hogy az elnök miért látja úgy, hogy Ukrajnának a jelenlegi formájában nincs is létjogosultsága.
Bár az állami hírtelevízió elismeri, hogy szerintük van valami olyasmi, hogy Ukrajna, az okosítás szerint
A Lenin által ajándékozott területek egyébként az egykori Orosz Birodalomba integrált Novorosszija (Új-Oroszország), amelyre a kelet-ukrajnai népköztársaságok 2014-es kikiáltásakor a szeparatisták igényt tartottak. Meglehet, az igény nem is az övéké, hanem a Kremlé.
(Borítókép: Az ukrán–orosz határ Harkovnál 2022. február 23-án. Fotó: Antonio Bronic / Reuters)