Index Vakbarát Hírportál

Európai Unió: szabályokat javasol a nőkkel szembeni erőszak elleni küzdelemhez

2022. március 8., kedd 22:13 | aznap frissítve

Az Európai Bizottság uniós szintű szabályokat javasol a nőkkel szembeni és a kapcsolati erőszak elleni fellépéshez, tájékoztatott a Bizottság egy közleményben.

Az Európai unió javasolt irányelv bűncselekménnyé nyilvánítaná a beleegyezés nélküli szexuális kényszerítést, a női nemi szervek megcsonkítását és az online erőszakot, amely intim képek megosztását, az internetes zaklatást, valamint az erőszakra vagy gyűlöletre történő online uszítást foglalja magában.

A testület azt is szorgalmazza, hogy az uniós tagállamok tegyék lehetővé az áldozatok számára, hogy a büntetőeljárás során kártérítést követeljenek. A bizottság emellett megfelelő védelmi és segítő intézkedéseket irányoz elő, például ingyenes segélyvonalak és krízisközpontok létrehozását a szexuális erőszak áldozatainak.  

Az elfogadás után az lenne az irányelv, hogy új, a nemek közötti egyenlőségen alapuló módszereket vezet be az erőszakos cselekmények bejelentésére. Például okáért kiemelték a közleményben, hogy

a szakembereket, többek között az egészségügyi dolgozókat vagy a pszichiátereket, a jövőben nem akadályoznák titoktartási szabályok

abban, hogy jelezzék, ha nyomós okuk van feltételezni, hogy valaki közvetlen fizikai bántalmazás kockázatának van kitéve.

A hatóságok továbbá kötelesek lennének egyéni kockázatértékelést végezni, amikor az áldozat először felveszi velük a kapcsolatot, hogy felmérjék, mekkora kockázatot jelent az elkövető az áldozatra. Ennek alapján a hatóságoknak azonnali védelmet kellene biztosítaniuk vészhelyzeti korlátozási vagy védelmi határozat révén.

A testület közzétette az „A nemek közötti egyenlőség az EU-ban" című, 2022. évi jelentését is, amely rávilágít többek között arra, hogy a koronavírus-járvány aránytalanul nagy mértékben érintette a nőket. Ráadásul a jelentés arra is felhívja a figyelmet, hogy

a nők elleni és a kapcsolati erőszak elleni fellépés elmulasztásából gazdasági kár származik, amely becslések szerint évi 289 milliárd eurót tesz ki.

Ebben a cikkben szexuális visszaélés a téma. Kérjük, olvassa el erről szóló írásunkat is!

Ha önt vagy ismerősét erőszak éri a kapcsolatában, vagy ha valakiről úgy véli, emberkereskedelem áldozata lett, hívja az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálatot a belföldről ingyenes, 06 (80) 20-55-20-as számon.

A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala szerda kivételével minden hétköznap 18 és 22 óra között ingyenesen hívható a 06 (80) 505-101-es telefonszámon.

Rovatok