Csak Mariupol városában már mintegy 1170 civil vesztette életét az orosz invázió kezdete óta; a bombázások épületeket és egész városokat tesznek a földdel egyenlővé. Ezekre a károkra reagálva Volodimir Zelenszkij interjút adott a Sky Newsnak, amiben elmondta, hogy még most kellene kialakítani repülési tilalmat, mert akkor már késő lesz, ha kitör a harmadik világháború.
Volodimir Zelenszkij a Sky Newsnak adott interjújában azt nyilatkozta, hogy az országa egyedül nem tudja megállítani az orosz inváziót. Az ukrán elnök szerint a nemzeteknek most kell cselekedniük, mielőtt „túl késő lenne”; továbbra is a légterek lezárását kérvényezi.
Nem tudtok dönteni, hogy lezárjátok-e az eget vagy sem… egyszerűen nem tudtok dönteni
– mondta, arra kérve a szövetségeseit, hogy katonai erővel zárják le az Ukrajna feletti légteret, és állítsák meg az orosz bombázásokat. Hozzátette:
Ha csak akkor alakítanak ki repülési tilalmat, amikor már kitör a harmadik világháború, az már túl késő lesz.
Zelenszkij szerint a NATO-szövetségeseknek vállalniuk kell a felelősséget az Ukrajnában élő családok halott gyermekeikért; nem kellene megvárni, hogy azt kelljen mondani nekik: „Sajnálom, hogy tegnap, egy héttel ezelőtt nem tettük meg. Nem erőltettük Putyint, nem találtuk meg a párbeszédet vele. Nem csináltunk semmit".
Dmitro Gurin, egy ukrán parlamenti képviselő is a NATO szövetségeseihez szólt, szerinte Putyin nem áll meg Ukrajnánál, és az egész Nyugat háborúba fog szállni vele; azonban az igazi kérdés itt, hogy időben reagálnak-e az országok. Ezek után feltette a kérdés:
„ELÉG VÖRÖS AZ UKRÁN NÉP VÉRE?”
Az ukrán elnök a közelmúltban egyébként háborús bűnökkel vádolta meg Oroszországot, miután az orosz csapások lerombolták egy kórház szülészeti osztályát az egyik legsúlyosabban sújtott városban, Mariupolban. A város alpolgármesterére nemrég azt nyilatkozta, hogy 1170 civilt öltek meg a városban azóta, hogy Oroszország két héttel ezelőtt megkezdte invázióját.
Mindeközben Bartosz Cichocki diplomata is kiállt az ukrán elnök követelései mellett; a kijevi lengyel nagykövet szerint az Ukrajna feletti repüléstilalmi zóna bevezetése elősegítené az ottani konfliktus gyorsabb lezárását és életeket menthet meg.
Az intézkedés hiánya minden nap több száz ember életébe kerül
– mondta.
Farkas Evelyn, az Egyesült Államok volt védelmiminiszter-helyettese szerint túl kockázatos lenne egy katonai repülési tilalom övezete. Azonban szerinte a „humanitárius repüléstilalmi zóna” már sokkal reálisabb lehet, és többen is kérték ennek a létrehozását.
A diplomata azonban elismerte, hogy a NATO-repülőgépeknek fel kell lépniük (ő a támadás szót használta – a szerk.) azok ellen az orosz erők ellen, akik megszegik a légtérre vonatkozó szabályokat. Hozzátette, hogy megoldást jelenthetne, ha vadászrepülőgépeket szállítanának Ukrajnának, például Lengyelországon keresztül.
Az ukrán elnök szerint a párbeszéd mindig kompromisszum, szerinte Ukrajna egyedül nem tudja befejezni a háborút:
Ez két ország, két nép, és két elnök döntése – és az egyikük Putyin, úgyhogy meglátjuk.
Arra, hogy szerinte helyes döntés volt-e a megtartani az elnöki tisztet és az országban maradni, azt mondta, szerinte nehéz lenne Ukrajnának egységesnek maradnia egymagában az orosz támadásokkal szemben.
Úgy gondolom, hogy a döntésem helyes volt, de ki tudja
– mondta az ukrán elnök.
Oroszország háborúja Ukrajnában – az Index csütörtöki hírösszefoglalója.
(Borítókép: Volodimir Zelenszkij 2022. március 6-án. Fotó: Ukrainian Presidential Press Service/Handout via REUTERS)