Kínai tisztségviselők nem engedték, hogy Ausztrália kínai nagykövete részt vegyen Cheng Lei kínai származású ausztrál újságíró március harmincegyedikén kezdődött bírósági tárgyalásán Pekingben – írta meg az ausztrál média.
A kínai származású ausztrál műsorvezetőt több mint egy éve tartóztatták le hivatalosan. Azzal gyanúsították, hogy államtitkokat adott át külföldi országoknak, és letartóztatása előtt hat hónapig volt őrizetben, közölte az MTI is a BBC után.
Marise Payne ausztrál külügyminiszter hozzátette, Canberra kérelmezte, hogy ausztrál tisztségviselők is részt vehessenek a tárgyaláson, és többször is aggodalmát fejezte ki Cheng Lei fogva tartása miatt, és felszólított az „igazságszolgáltatás alapvető normáinak” betartására. Erre egy kétoldalú konzuli megállapodás értelmében lehetőségük van.
Cheng Lei a CGTN kínai állami hírcsatorna egyik közismert munkatársa volt. Először 2020 augusztusában vették őrizetbe a nemzetbiztonsági törvény megsértésére hivatkozva.
Nem bízunk egy olyan eljárás érvényességében, amely titokban zajlik,
idézte Graham Fletcher nagykövetet a Sydney Morning Herald című ausztrál napilap, hozta le a BBC, és hozzátette, az egyik legnagyobb probléma, hogy Ausztrália nem tudja, mivel vádolják pontosan Chenget.
Fletcher nagykövet arra reagált így, hogy a pekingi bíróság zárt ajtók mögött tart pert Cseng Lei ausztrál újságíró és egykori televíziós műsorvezető ellen egy nagy horderejű diplomáciai ügyben.
Bár az ausztrál újságírót azzal vádolják, hogy illegálisan szolgáltatott államtitkokat a tengerentúlon, a családja azt állítja, hogy ártatlan, és Cheng állítólagos bűncselekményeiről is keveset, vagy egyáltalán nem lehet tudni semmit sem.
Graham Fletcher, Ausztrália kínai nagykövete a tárgyalóterem előtt újságíróknak azt mondta, nem engedték be őt és más ausztrál tisztviselőket a tárgyalásra.
A kínai bíróságok gyakran kizárják a kívülállókat a politikailag kényesnek ítélt tárgyalásokból.
Fletcher úr hozzátette, hogy Ausztrália azt is kérte a kínai hatóságoktól, hogy az ausztrál újságíró beszélhessen gyermekeivel, kihangsúlyozva, hogy az őrizetbe vétel óta nem érintkeztek anyjukkal.
Letartóztatása előtt Cheng Lei, kínai származású újságírónő több évig Pekingben dolgozott. De sok családtagja, köztük két kisgyermeke is Ausztráliában él.
2020 augusztusában hirtelen eltűnt a televízióból, ráadásul a barátai és a munkatársai nem tudtak vele kapcsolatot teremteni. Munkaadója, a CGTN – az állami műsorszolgáltató angol nyelvű csatornája – Cheng profiloldalát és munkáit is letörölte az oldaláról.
Kína először bejelentette, hogy nemzetbiztonsági okokból tartják fogva, tavaly februárban pedig a hatóságok hivatalosan is letartóztatták az újságírónőt kémkedés vádjával. Ausztrália azt közölte erre, hogy képviselői havonta egyszer meglátogathatták őt – összhangban a Kínával kötött kétoldalú konzuli megállapodással.
Ausztrália és Kína viszonya az elmúlt években megromlott, ami diplomáciai és kereskedelmi kudarcokhoz vezetett.
Elemzők szerint ez megnehezítette az ausztrál hatóságoknak, hogy tárgyaljanak Pekinggel állampolgáraik szabadon bocsátásáról, közölte a BBC, és emlékeztettek, Peking az elmúlt időszakban számos újságírót letartóztatott vagy kiutasított.
Nem sokkal Cheng letartóztatása után az utolsó két ausztrál média tudósítója Kínában konzuli tanácsot követően elmenekült az országból.
Ahogy egy másik kínai születésű ausztrál állampolgár, Yang Hengjun író szintén három éve van őrizetben Kínában. Jelenleg is tagadja a kémkedés vádját, és a legfrissebb információk szerint egészségügyi állapota sincsen rendben.