A nyugati sajtó mikroszkóppal figyeli Vlagyimir Putyin minden megnyilvánulását, gesztusát, külön iparág alakult az orosz elnök élete rejtett titkainak felkutatására, és ennek a nyomozómunkának nagyon is racionális célja van: kitalálni a diktátor cselekedeteinek mozgatórugóit. Ilyen látszólag jelentéktelen, mégis árulkodó apróság: Putyin magassága, jobban mondva alacsonysága, amiből a szintén mélynövésű Napóleon, Sztálin vagy éppen Hitler torz személyiségére utaló hasonlóságokat vélnek kikövetkeztetni.
Vlagyimir Putyin testmagassága államtitoknak számít, soha, sehol nem közölték még hivatalosan, hogy hány centi az orosz elnök. Különféle becslések 168-169 centire saccolják a politikus magasságát, és ezzel körülbelül egy szintre hozzák néhány nagy – vagy inkább kicsi – autokrata előddel. Napóleon például 169 centisre nőtt, Mussolini ugyancsak, Sztálin egy centivel a franciák császárjánál is alacsonyabb volt, Lenin pedig mindössze 165 centi.
A The Sun azonban addig elemezte a nyilvános, mindenki által elérhető videófelvételeket, amíg arra a következtetésre jutott, hogy könnyen elképzelhető, egy régi trükkel akár tíz centit is hozzávarázsolhattak az orosz diktátor valós magasságához.
A magas sarkú cipőről, sőt, a sarokemelőről van szó. Az elsőben nincs semmi különös, a nők előszeretettel használják, és akár tizenöt centivel is megnövelhetik vele a testmagasságukat.
Egy férfi azonban furcsán festene egy tűsarkú cipőben, ezért találták ki számukra a beépített sarokemelőt.
Ami kívülről nem látszik, már ha elég hosszú nadrágot visel az illető. De hogyha szerencsétlenkedik benne, vagy elfárad a lába – mert bizony a sarokemelő fárasztó szerkezet –, akkor kibújik a szög a zsákból.
A trükk főleg akkor lepleződik le, amikor lépcsőn megy le vagy föl az illető, mert akkor természetellenes módon megtörik a nadrág.
Mármost, amikor itt Putyin magasságáról vagy alacsonyságáról értekezünk, tulajdonképpen egy természetes emberi tulajdonságról beszélünk, amin nincs semmi szégyellnivaló, hiszen közöttünk is vannak sokan, akik szeretnének magasabbnak látszani, mint amekkorára a genetika vagy a teremtő megalkotta őket.
A gond nem ez. Hanem az úgynevezett Napóleon-komplexus, amiben – több tudós szerint – Putyin szenved.
Alfred Adler osztrák pszichológus nevéhez fűződik a Napóleon-komplexus elméletének kidolgozása. Eszerint az alacsony termetű férfiak a „fogyatékosságukat” önhittséggel, agresszióval és féltékenységgel ellensúlyozzák. A szindrómára a névadón kívül példaként szokták említeni Sztálint, aki saját bevallása szerint is ebben a problémában szenvedett, ahogyan Mussolini és a hun király, Attila is. (Utóbbit a 2001-es amerikai-litván filmben a 186 centis Gerard Butler alakította...)
Abraham Buunk és Mark van Vugt professzor, az amszterdami Vrije Universiteit tanárai, akiknek az evolúciós pszichológia a szakterülete, elemzést tettek közzé. A tudósok azt állítják, hogy sok alacsony ember bizonytalan önmagában, a saját értékeiben, ezért agresszív, erőszakos, sokszor kegyetlen módszerekkel próbál uralkodni másokon, hogy bizonyítsa felsőbbrendűségét.
A két holland pszichológus szerint Putyin beleillik ebbe a profilba, és az ő kegyetlen, durva módszerei közé tartozik politikai ellenfeleinek a megmérgezése és a háború kirobbantása Ukrajnában.
„ Erős vezető képében akar tetszelegni” – állítja Van Vugt. Ezért fényképezteti magát előszeretettel félmeztelenül lóháton, jégkorongozás vagy vadászat, horgászat közben. És ezért láttatja magát lényegesen magasabbnak, mint amekkorára nőtt. Így kompenzálja a centik hiányát.
De másról is szó van, amikor a Napóleon-komplexust veszik górcső alá. Putyin pontosan tudja, hogy Oroszország elveszítette nagyhatalmi státusát, és azt erőszakos módszerekkel – például háború kezdeményezésével – próbálja meg visszaszerezni.
Putyin kisebbrendűségi komplexusát túlzott, megalapozatlan önbizalommal ellensúlyozza, ezért fordulhatott elő, hogy lebecsülte az ellenfelet – jelen esetben Ukrajnát –, és indokolatlanul sima győzelemben bízott.
A magas sarkú cipőkkel való trükközésről még annyit, hogy az Express című brit lap megszólaltatott a Kreml belső köreiből származó bennfentest, aki szerint a nyilvános fotózásokon senki sem lehet magasabb Putyinnál.
Többek között ezért van az, hogy az elnök testőrei valamennyien alacsonyabbak a főnöknél.
(Borítókép: Vlagyimir Putyin 2016. április 14-én Moszkvában. Fotó: Mikhail Svetlov / Getty Images)