A folyamatos stresszhelyzet és az életveszéllyel összekötött szituációk maradandó mentális sérülést okozhatnak – mondta pszichológus az Unian hírügynökségnek. Egyre több ukrán eshet áldozatául a fantomsziréna szindrómának; sokan úgy is hallhatják a légiriadó szirénáit, ha nem is szólnak.
Az ukrajnai háború kezdete óta olyan eseményeknek lehettek kitéve az ukrán lakosok, amik súlyos stresszt és szorongást okozhattak; megszokottá váltak a bombázások, a fegyveres összecsapások, de sokak számára a halál is részévé vált a mindennapoknak.
Azonban még azoknál is maradandó pszichológiai nyomot hagyhat a konfliktus, akik nem közvetlen szemtanúi az atrocitásoknak. Az Unian kijevi székhelyű ukrán hírügynökség szerint ezt többek között a fantomsziréna szindróma okozhatja.
Natalja Ježova ukrán pszichológus elmagyarázta a hírlapnak, hogy miért hallják sokan a légiriadók szirénáikat akkor is, ha azok nem is szólnak. A szakember elmondása szerint minden olyan átélt stressz, amelyet életveszély okoz, poszttraumás stressz zavarhoz vezethet.
Szerinte mivel a szirénák a közvetlen életveszélyt jelzik, ezért az emberek szorongással és félelemmel reagálnak rá, amit az agy megjegyez, majd újra és újra lejátszik az ember fejében. A szakember szerint ezért tűnik úgy sokaknak, hogy akkor is hallják a szirénákat, amikor nem kéne.
A pszichológus adott néhány tanácsot, hogy mit tegyenek az emberek ebben az esetben:
Natalja Ježova azt mondta, hogy normális, hogy jelen helyzetben sokan tapasztalják a fantomsziréna szindrómát. Ez nem azt jelenti, hogy egy személy megőrült, hanem ez csupán a szervezet védekező reakciója egy életveszélyes helyzetre.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, pénteki percről percre frissülő hírfolyamunkat itt találja.
(Borítókép: Egy helyi lakos elsétál egy lerombolt épület mellett Kijevben, Ukrajnában 2022. április 7-én. Fotó: REUTERS/Zohra Bensemra)