Japán fővárosában októbertől elismerik az azonos neműek bejegyzett élettársi kapcsolatát, ez azonban jogilag nem egyenlő a házassággal – jelentette be a tokiói fővárosi önkormányzat.
A tokiói önkormányzat által kedden bemutatott tervezetben leírják, hogy októbertől elfogadják az azonos nemű párok jelentkezését is az élettársi kapcsolat hivatalos bejegyzésére. Ez a lehetőség a főváros lakóira, köztük a külföldi állampolgárokra is vonatkozik, Tokió önkormányzata azonban kiemelte, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolat jogilag nem azonos a törvényes házassággal.
Japánban nem törvényes az azonos neműek házassága, és a szexuális kisebbségek tagjait gyakran éri megkülönböztetés az oktatásban, a munkahelyen vagy a családban, ezért sokan nem vállalják nyíltan nemi identitásukat.
A cél, hogy
Tokió lakói megértőbbek legyenek a szexuális sokszínűséggel szemben, és csökkenjenek a szexuális kisebbséghez tartozók mindennapi kellemetlenségei, hogy jobb legyen itt élniük
– tudatta a tokiói városháza. Az azonos nemű párok sok esetben nem bérelhetnek közösen lakást, nem látogathatják meg egymást a kórházban, és még egy sor egyéb dologra nem jogosultak, amelyekre a házaspárok igen.
Tokió Sibuja kerülete volt az első Japánban, ahol az azonos nemű párok számára is megnyílt a lehetőség, hogy igazolást kaphassanak élettársi kapcsolatukról. A 2015-ös döntés óta Japánban mintegy kétszáz városi önkormányzat tett hasonló lépéseket a szexuális kisebbségek egyenjogúsága érdekében. Ázsiában eddig egyedül Tajvan szigetén legalizálták az azonos neműek házasságkötését – számolt be az MTI.