A francia tudós a világ első kísérleti fúziós erőműve, az ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) megépítésére irányuló nemzetközi projekt főigazgatója volt.
A világ legnagyobb tudományos projektjének vezetője második ötéves mandátumának félidejéhez közeledve szombaton halt meg 72 évesen, meg nem nevezett betegségben. Ideiglenes utódjának helyettesét, a japán Tada Eiszukét nevezték ki. Az ITER közleménye szerint Bernard Bigot halála „csapást jelent a globális fúziós közösségre”.
A nemzetközi projekt résztvevői magyar közreműködéssel azon dolgoznak, hogy energiát lehessen előállítani a Nap energiatermelését modellező technológiával.
A világ első kísérleti fúziós erőműve a franciaországi Cadarache-ban épül, az építkezés jelenleg 75 százalékos készültségnél tart. Az erőmű a tudósok szerint 2026-ban kezdheti meg működését. Magyarországról az Eötvös Loránd Kutatási Hálózathoz (ELKH) tartozó Energiatudományi Kutatóközpont (EK) Fúziós Plazmafizika Laboratóriumának és Fúziós Technológia Laboratóriumának szakemberei vesznek részt a projektben.