A Time magazin közzétette, hogy kik lettek a 2022-es év legbefolyásosabb emberei. A több kategóriára osztott rangsorra három, az ukrajnai háborúban fontos szerepet játszó személy is felkerült.
A rangsorban szerepelő emberekről – a szokásnak megfelelően – egy-egy rövid bemutatást is írt valamely csodálójuk vagy hozzájuk kötődő személy. Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt Joe Biden amerikai elnök jellemezte.
Azt írta: amikor Vlagyimir Putyin megindította a háborút, Zelenszkij volt az, aki az ukrán nép élére állt.
Zelenszkij elnök személyében Ukrajna népének olyan vezetője van, aki méltó a bátorságukra és a kitartásukra, miközben a szabadságukért küzdenek
– fogalmazott az amerikai elnök, hozzátéve, hogy amikor telefonon beszélnek, mindig hallja Zelenszkij hangjában a határozottságot és a népe iránti elkötelezettséget.
Joe Biden azzal zárta sorait, hogy Zelenszkij példát mutatott, és ennek nyomán „a szabad világ nemzetei most sokkal egységesebbek, határozottabbak és céltudatosabbak, mint bármikor a közelmúltban”, valamint hogy Ukrajna is túléli a háborút, és a demokratikus világ részévé válik.
Az orosz elnökről az általa börtönbe vetett, kilencéves büntetését töltő politikai ellenlábasa, Alekszej Navalnij írt. „Lehet, hogy Vlagyimir Putyin valódi küldetése az, hogy megtanítson minket – mindannyiunkat, a világ vezetőit és az egyszerű embereket – bizonyos dolgokra. Ebben különösen jó volt 2022-ben.”
Ismét emlékeztetett minket arra, hogy az az út, amely »csak egy kis választási csalással« kezdődik, mindig a diktatúrával ér véget. A diktatúra pedig háborúhoz vezet. Ez egy olyan lecke, amelyet nem lett volna szabad elfelejtenünk
– írta Alekszej Navalnij.
Hozzátette azt is, hogy a világ vezetői évek óta beszélnek álszentül arról, hogy gyakorlatiasan kell hozzáállni az orosz elnökhöz, és hogy – a hidegháború mintájára – kereskedelmi kapcsolatokat kell létesíteni Oroszországgal a konfliktus elkerülése végett. „Ezzel részesülhettek az orosz olaj és gáz hasznából, miközben Putyin hatalma tovább nőtt.”
A szankciók, az Ukrajnának nyújtott katonai és gazdasági segélyek azonban százszor annyiba fognak kerülni, mint amennyi hasznot a csábító olaj- és gázszerződések hoztak
– fogalmazott az ellenzéki politikus.
Navalnij szerint Putyin azt is bizonyította, hogy ha valaki megsemmisíti a független médiát és politikai gyilkosságokat rendel meg, valamint birodalmi terveket ápol, akkor őrült, aki vérfürdőt okozhat Európa közepén is, és az ilyen embereket ki kell közösítenie a nemzetközi közösségnek.
Azonban a legfőbb kérdésre, amelyet feltett nekünk – vagyis hogy miként állítsunk meg egy őrültet, akinek hadserege, nukleáris fegyverei és tagsága van az ENSZ Biztonsági Tanácsában –, még meg kell találni a választ. Ezt nekünk kell megtennünk
– zárta írását Navalnij.
Mark A. Milley, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke Valerij Zsaluzsnyijt, az ukrán hadsereg főparancsnokát jellemezte. Írásában kifejtette: a második világháború után 77 évig nem volt olyan jelentős konfliktus, amely a világégéshez lett volna hasonlítható. Mindez annak volt köszönhető, hogy létrehoztak egy sor nemzetközi szabályt és normát, amelyek a béke fenntartását szolgálták. „De Oroszország jogtalan, erkölcstelen, etikátlan inváziója Ukrajnában ezeket a szabályokat megkérdőjelezte.”
Ebben a kaotikus helyzetben az ukrán hadsereg főparancsnoka, Valerij Zsaluzsnyij állt az ország élére katonai szempontból. Az ő vezetése lehetővé tette, hogy az ukrán hadsereg hamar alkalmazkodjon, és magához ragadja a kezdeményezést az oroszokkal szemben
– írta Milley, majd azt is hozzátette: az ukránok kitartása hihetetlen, és Zsaluzsnyij tábornok az, aki emögött az erőfeszítés mögött áll, amire a történelem is emlékezik majd.
Az orosz–ukrán konfliktus keddi percről percre közvetítését ide kattintva követheti nyomon.
(Borítókép: Volodimir Zelenszkij 2022. március 17-én. Fotó: Ukrainian Presidency / Handout / Anadolu Agency / Getty Images)