A közvéleménynek joga van tudni, hogy kik befolyásolják a politikai döntéshozatalt, ezért a tagállamoknak növelniük kell a lobbizással kapcsolatos átláthatóságot és elszámoltathatóságot, csökkentve ezzel a korrupciós ügyek kockázatát – jelentette ki a strasbourgi székhelyű Európa Tanács korrupcióellenes szakértői csoportja (GRECO).
Elismerve a lobbitevékenység jogszerűségét, amely hozzájárulhat a demokratikus folyamatokhoz és a döntéshozatalhoz megfelelő információk birtokában, a szakértői csoport arra figyelmeztetett, hogy minden érintett részéről elengedhetetlen a korrupcióellenes normák maradéktalan tiszteletben tartása.
Kijelentették:
a nyilvánosságnak tudnia kell, hogy kik próbálják befolyásolni a politikai döntéseket.
A közvélemény tájékoztatása történhet a lobbisták nyilvántartásának közzététele által, amelynek tartalmaznia kell a formális és az informális kapcsolatfelvételeket, a kapcsolattartók kilétét és a megvitatott témákat is. Az ilyen jellegű információkhoz való hozzáférésnek egyszerűnek és gyorsnak kell lennie – írták.
A szakértők emlékeztettek: a kormányoknak szabályokat kell elfogadniuk, valamint javítaniuk kell a meglévő intézkedéseiken a korrupciós kockázatok megelőzésére, különös tekintettel a parlamenti képviselőkre és a központi kormányzat felső vezetőire.
A GRECO közölte: a legtöbb tagállam előrehaladást ért el a parlamenti képviselők magatartási kódexének, valamint a kapcsolódó törvények és iránymutatások kidolgozásában, többek között az összeférhetetlenséggel, az ajándékok elfogadásával, valamint a lobbistákkal és az Unión kívüli országokkal folytatott kapcsolattartás terén.
A korrupcióellenes küzdelem hatékonyságának javítását célzó ajánlások végrehajtása azonban lassan halad, továbbra is kihívást jelent a nemzeti parlamentek képviselőire vonatkozó javaslatok teljesítése.
A szakértők hozzátették: további erőfeszítéseket kell tenni a megfelelő intézkedések kidolgozására annak érdekében, hogy az ügyészségek mentesek legyenek minden befolyástól és beavatkozástól a büntetőügyek, különösen a nagy horderejű korrupciós ügyek kivizsgálása során – írja az MTI.