Az amerikaiak 500 ezer adag védőoltást rendeltek, amely megrendelés jóval nagyobb, mint a korábbi amerikai szállítmányok, beleértve azt a 36 ezer adag védőoltást is, amelyet ezen a héten szállítanak az Egyesült Államokba.
Az újabb megrendeléssel az Egyesült Államok által megvásárolt vakcinák száma 1,4 millió adagról 1,9 millióra nőtt, jóllehet ezek szignifikáns része továbbra is a vakcinagyártó dán biotechnológiai vállalat, a Bavarian Nordic birtokában marad egészen addig, amíg az amerikai kormány nem indítványozza a leszállításukat.
Azon ömlesztett anyagok, amelyekből a vakcinát előállítják, és amelyek jelenleg az Egyesült Államok tulajdonában vannak, 2023 és 2025 között 13 millió fagyasztott dózis előállítására lesznek alkalmasak – írja a közlemény.
A Politico által idézett egészségügyi szakemberek szerint a majomhimlő ellen nem szükséges tömeges védőoltás, a vakcinát csupán azoknak fontos beadni, akik veszélyeztetettek. Az egyre szaporodó esetek miatt azonban a vakcina iránti igény is megugrott: Amerika után az Európai Unió is várhatóan lezárja a tárgyalásokat a vakcinák szállításáról.
Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központok (CDC) az Egyesült Államok 16 tagállamában összesen 45 majomhimlőesetet regisztrált, de szakértők szerint félő, hogy a fertőzés tovább terjedhet, csakúgy, mint ahogy az Európában is tapasztalható. Európában az azonosított fertőzöttek száma már száz felett jár.
Azon országok kivételével, ahol egyébként honos a vírus, a globális fertőzöttség meghaladja az 1300 azonosított esetet. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felszólította az országokat, hogy tegyék közzé a rendelkezésükre álló vakcinák számát és, amennyiben szükség van rá, vegyék fontolóra azok megosztását más országokkal. Az Egyesült Államok azonban még nem tette közzé a döntését.