Index Vakbarát Hírportál

Hivatalos: Ruandába viszik az illegális menekülteket Nagy-Britanniából

2022. június 13., hétfő 21:31

Hétfőn az angol–walesi fellebbviteli bíróság engedélyezte, hogy a brit kormány Ruandába telepíthesse át mindazokat, akik a brit határt illegálisan átlépve érkeznek a térségbe.

Mint vasárnap megírtuk, kedden indulnak a kitoloncolások Nagy-Britanniából, a szigetországból Ruandába viszik az illegális menekülteket. A döntés most már hivatalos, ugyanis engedélyezte hétfőn az angolwalesi fellebbviteli bíróság, hogy a brit kormány Ruandába telepíthesse át mindazokat, akik a brit határt illegálisan átlépve érkeznek Angliába – számolt be az MTI.

A végzéssel a bírói fórum – amely a második legmagasabb szintű brit igazságszolgáltatási testület a brit legfelsőbb bíróság után – elvetette a terv ellen jogi kifogást benyújtó jogvédő szervezetek fellebbezését.

A múlt héten a londoni felsőbíróság már visszautasította a ruandai kitoloncolási terv elleni keresetet, a fellebbviteli fórum pedig hétfőn az e végzés ellen beterjesztett fellebbezést is elvetette,

így kedden elvileg a levegőbe emelkedhet az első olyan repülőgép, amellyel a brit kormány illegális bevándorlókat telepít át Ruandába.

London áprilisban jelentette be, hogy új migrációs és gazdaságfejlesztési egyezményt kötött Ruanda kormányával. E megállapodás alapján mindazokat, akik illegálisan lépnek be brit területre, a brit hatóságok áttelepíthetik a közép-afrikai országba.

A ruandai kormánnyal kötött egyezménynek – amely tartalmaz egy 120 millió fontos gazdaságfinanszírozási csomagot is az afrikai ország számára – nincs felső számbeli korlátja. London szerint Ruandának megvannak a kapacitásai akár több tízezer ember letelepítésére is a következő években.

Az intézkedés felborítja az embercsempész bűnszervezetek üzleti modelljét

Boris Johnson brit miniszterelnök a megállapodás áprilisi bejelentése után tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: az „innovatív megközelítés” biztonságos és törvényes lehetőséget teremt a menedék kérvényezésére, ugyanakkor felborítja az embercsempész bűnszervezetek üzleti modelljét, mivel a brit menedékjogrendszert kihasználni kívánó gazdasági bevándorlók nem maradnak Nagy-Britanniában.

Azok viszont, akik ténylegesen védelemre szorulnak, ezt a védelmet megkapják, és ruandai érkezésük után azonnali hozzáférésük lesz az ehhez szükséges jogi szolgáltatásokhoz. Emellett lehetőségük nyílik arra is, hogy új életet kezdjenek „abban a dinamikus országban” a brit kormány anyagi támogatásával – fogalmazott a brit miniszterelnök.

Johnson hozzátette: Ruanda a világ legbiztonságosabb és leggyorsabb gazdasági növekedésű országai közé tartozik, és globális elismertségre tett szert a bevándorlók befogadásával és integrálásával.

Az illegális bevándorlókat nem veszik fel a brit menedékkérvényezési rendszerbe

Az illegálisan brit területre lépőket a brit kormány által bevezetett új eljárás alapján ugyanakkor nem veszik fel a brit menedékkérvényezési rendszerbe. Ezt London azzal indokolja, hogy a brit határokat törvénysértő módon átlépők biztonságos országokon áthaladva érték el Nagy-Britanniát, és ezekben az országokban kellett volna menedékjogért folyamodniuk.

A brit kormány már korábban jelezte azt is, hogy a készülő új bevándorlási törvény alapján életfogytiglani börtönnel lesznek sújthatók azoknak a hajóknak a vezetői, amelyekkel az embercsempészek a Nagy-Britanniába illegálisan bejutni próbálókat szállítják az európai kontinensről a brit partok felé.

(Borítókép: Tüntetők Londonban 2022. június 11-én. Fotó: Martin Pope / Getty Images)

Rovatok