Tizenegy évvel a fukusimai katasztrófa után visszatérhetnek lakhelyükre az egyik közeli város lakói, ugyanis a hatóságok csütörtökön hatályon kívül helyezték a radioaktív sugárzás magas szintje miatt a baleset idején elrendelt kiürítést.
Feloldották a korlátozásokat Okumában, a fukusimai katasztrófa egyik településén. A zárt helyi idő szerint reggel 9 órakor egy 8,6 négyzetkilométeres területen helyezték hatályon kívül, amelyet újjáépítési helyszínné nyilvánítottak, miután befejeződtek a sugárzás szintjének csökkentését célzó munkálatok. A katasztrófa miatt 2011-ben a több mint tizenegyezres lélekszámú város teljes lakosságát evakuálták.
A település délnyugati részén már 2019 áprilisában feloldották az evakuációs utasítást: ide azóta nagyjából négyszázan tértek vissza. A szerencsétlenség után egy évtizeddel hét fukusimai körzetben mintegy
337 négyzetkilométer továbbra is lakhatatlan a magas sugárzás miatt,
és ez vélhetőleg még sokáig így marad. Ugyanakkor a következő hónapokban és években Fukusima prefektúra több városában oldhatják fel a visszatérési tilalmat.
Japán keleti partját 2011. március 11-én 9-es erősségű földrengés rázta meg, és az azt követő szökőár súlyosan megrongálta a fukusimai atomerőművet. A szökőár több mint 19 ezer ember halálát okozta a távol-keleti országban, a Fukusima-1 erőműben keletkezett kár és a nukleáris sugárzás veszélye miatt pedig több mint 160 ezer embert kellett kitelepíteni. Közülük több tízezren a mai napig nem térhettek vissza otthonukba – számolt be az MTI.