A világ óceánjainak védelméhez szükséges intézkedések végrehajtását fel kell gyorsítani – figyelmeztettek az óceánok védelmével foglalkozó ötnapos lisszaboni ENSZ-konferencia résztvevői pénteken elfogadott nyilatkozatukban.
Az ENSZ konferenciáján több mint 120 ország mintegy hatezer kormányzati képviselője, tudósa és aktivistája vett részt. A zárónyilatkozatban a küldöttek hangsúlyozták, hogy „mélységesen aggódnak az óceánok globális vészhelyzete miatt”, és leszögezték, hogy az óceánok fenntarthatósága kritikus fontosságú a bolygó számára – írja az MTI.
A dokumentumban kiemelték, hogy az óceánok védelmével kapcsolatos lépések nem haladnak elég gyorsan és olyan mértékben, amilyenre szükség lenne a kitűzött célok elérése érdekében.
Az óceánokat a globális felmelegedés, a szennyezés, a savasodás és más problémák fenyegetik.
Az egyik legfontosabb lépés a biológiai sokféleségről szóló új nemzetközi megállapodás, más néven a nyílt tengerekről szóló szerződés lenne. Ennek célja, hogy átfogó jogi keretet hozzon létre a Föld felszínének mintegy 70 százalékát borító, több milliárd ember számára élelmet és megélhetést biztosító nyílt tengerekre vonatkozóan. Ebben a kérdésben azonban
tízévnyi tárgyalás után még mindig nem jutottak dűlőre,
ami miatt a környezetvédelmi aktivisták bírálják a tárgyaló országokat. A tárgyalások ötödik fordulóját augusztusra tervezik New Yorkban.
Az augusztusi tárgyalások kulcsfontosságúak, mert akkor akarják véglegesíteni azt a globális óceánügyi egyezményt, amely 2030-ig legalább az óceánok 30 százalékának védelmét kívánja biztosítani. António Guterres ENSZ-főtitkár egyes országok „egoizmusát'” okolta azért, hogy eddig nem sikerült megkötni az óceánokkal kapcsolatos globális egyezményt.