Egyes szakértők szerint akár 60 millió euró is lehet a francia főváros egyik legnagyobb látványosságának átfestése.
Amikor 1889-ben elkészült az Eiffel-torony, nagyjából húsz évet adtak neki, mielőtt le kell bontani, ám a torony 133 év elteltével még mindig áll, kevésbé a terveknek, mint inkább a szorgalmas karbantartásnak köszönhetően – számolt be a Guardian.
Mostanra azonban az emlékmű olyan rossz állapotban van, hogy rozsdásodásnak indult. A torony állítólag teljes felújításra szorul, de ehelyett csak apróbb kozmetikázásra készülnek a párizsi olimpia előtt.
Ha Gustave Eiffel ezt látná, szívrohamot kapna
– idézi a Guardian a torony egyik vezetőjét.
A 324 méter magas, 7300 tonnás vastornyot az 1889-es világkiállításra építették. Becslések szerint 2,5 millió szegecset tartalmaz, és pocsolyavasat használtak hozzá, amelyet Nagy-Britanniában találtak fel az ipari forradalom idején. Megnyitása előtt négy réteg vörös ólomfestéket kapott, amelyet ma már betiltottak, de akkoriban a legjobb korróziógátlónak tartották.
Eiffel, az építőmérnök, akinek cége tervezte és építette az emlékművet, azt mondta, hogy a rozsda terjedésének azonosítása és megállítása jelenti a legnagyobb kihívást az építmény élettartama szempontjából, amelyet hétévente kell festeni – írja a Guardian.
A torony 60 millió eurós átfestésen esik át a 2024-es olimpiára való felkészülés jegyében, amire immáron huszadik alkalommal kerül sor.
A szakértők szerint a munka csak ráncfelvarrásnak lesz jó, a végeredmény pedig szerintük siralmas lesz. Azt mondták, hogy a tornyot teljesen le kell csupaszítani, majd újra festeni, ugyanis a régi festék átfestése csak tovább rontja a korróziót.
A tornyot felügyelő cég, a 99 százalékban a városháza tulajdonában lévő Séte nem hajlandó hosszabb időre bezárni a kieső turisztikai bevételek miatt. A torony egy átlagos évben körülbelül 6 millió látogatót fogad, így a Disneyland, a Louvre és a versailles-i kastély után a negyedik leglátogatottabb kulturális helyszín Franciaországban. A Covid által kikényszerített bezárás 2020-ban 52 millió eurós bevételkiesést okozott.