Joe Biden amerikai elnök csütörtökön Jeruzsálemben egyeztetett Jaír Lapid izraeli miniszterelnökkel, a két vezető egyetértett abban, hogy Irán nukleáris törekvéseit meg kell akadályozni.
A miniszterelnök újságíróknak azt mondta, megakadályozzák az iráni nukleáris törekvéseket, amelyek szerinte nemcsak Izraelre, hanem az egész világra is veszélyt jelentenek – írja az MTI.
A zárt ajtók mögött folytatott megbeszélésről a felek közleményt is kiadtak, amelyben leszögezik, hogy Washington továbbra is elkötelezett az izraeli katonai fölény fenntartása mellett.
A The Times of Israel című angol nyelvű izraeli hírportál tájékoztatása szerint Lapid hangsúlyozta Bidennek, hogy Iránt szerinte csak „komolyan vehető katonai fenyegetés” tántorítaná el a nukleáris fejlesztésektől.
Biden az izraeli Tizenkettes tévécsatornának szerdán, nem sokkal indulása előtt adott interjújában azt mondta, kész „a végső megoldásra is” Iránnal szemben, amennyiben a síita állam nem hajlandó felhagyni nukleáris programjával.
„Irán már tanújelét adta korábban, hogy ha szorongatják, le tud állni, és meg tud változni” – fogalmazott a Kan rádiónak adott interjújában ezzel kapcsolatban Amir Esel, az izraeli védelmi minisztérium igazgatója.
Biden szerdán érkezett Izraelbe, pénteken pedig Szaúd-Arábiában folytat egyeztetéseket. Az elnök a Tizenkettes csatornának azt mondta, négynapos közel-keleti körútja – köztük rijádi látogatása – fő célja a közel-keleti régió stabilitásáról szól, amely az Egyesült Államok érdeke.
Amerika nem hagyhatja el a Közel-Keletet, hogy aztán az így keletkezett vákuumot Kína és Oroszország töltse be
– fogalmazott Biden.
Az elnök egyúttal leszögezte: nem ért egyet azon demokrata párti politikusokkal, akik Izraelt „apartheid államnak” minősítik. „Izrael demokrácia; szövetségesünk és barátunk”– fogalmazott Biden.
A The Times of Israel közlése szerint Biden arra kérte az izraeli kormányt, ne létesítsen új zsidó telepeket.
Megbeszélésük után nem sokkal Biden és Lapid – Narendra Modi indiai miniszterelnökkel és Mohamed bin Zájid Ál Nahajannal, az Egyesült Arab Emírségek államelnökével – részt vett a négy ország alkotta I2U2 országcsoport virtuális fórumán.
A vezetők ezt követően közös közleményben arról tájékoztattak, hogy országaik közös befektetésekkel és a víz- és energiagazdálkodás terén létrehozott vállalkozásokkal igyekeznek választ adni „a világ jelenlegi legnagyobb kihívásaira”, valamint együttműködnek az űrkutatás, az egészségügyi fejlesztések és az élelmiszer-biztonság terén is.
Leszögezték, hogy támogatják Izrael integrációját a közel-keleti térségbe, és üdvözölték a régió országait összehozó kezdeményezéseket, például a biztonságpolitikának szentelt, hatoldalú közel-keleti külügyminiszteri találkozót, a „Negev-csúcsot”.
A tavaly októberben létrehozott I2U2-t egyes médiumok máris „új négyes fogatként” emlegetik, utalva az indiai–csendes-óceáni demokráciák – India, Japán és Ausztrália – és az Egyesült Államok informális blokkjára, amelyet Kína regionális befolyása ellen hoztak létre.
(Borítókép: Joe Biden és Jaír Lapid Jeruzsálemben 2022. július 14-én. Fotó: MANDEL NGAN / AFP)