Spanyolországban nyáron nem lehet 27 Celsius-foknál hidegebbre hűteni, télen pedig 19 Celsius-foknál melegebbre fűteni egyebek mellett a közigazgatási épületeket, a kereskedelmi, zárt vendéglátó- és kulturális tereket, vasút- és buszállomásokat.
A spanyol állami közlöny (BOE) kedden megjelent számában olvasható, hogy a spanyol kormány hétfőn fogadta el az energiatakarékossági intézkedéscsomagot, amely megjelenését követően egy héttel lép életbe, és 2023. november 1-jéig marad hatályban.
A döntés értelmében az üzletek kirakatainak világítását le kell kapcsolni este 10 óra után, ahogy a használaton kívüli középületek külső világítását is.
Amennyiben akár a fűtés, akár a klímaberendezés működik, az ajtókat zárva kell tartani, ennek érdekben szeptember végéig automatizálni kell a bejáratokat.
A jogszabály előírja, hogy azoknál az ingatlanoknál, amelyeknél 2021. január 1. előtt végeztek legutóbb energiahatékonysági vizsgálatot, felül kell vizsgálni a termikus berendezéseket.
Az energiatakarékossági intézkedések nem vonatkoznak például az egészségügyi és oktatási intézményekre, a fodrászatokra, sem az éttermek konyháira, és minden olyan helyre, ahol „indokolt a különleges környezeti feltételek fenntartása”.
A most hatályba lépett intézkedéscsomag része a spanyol kormány arra irányuló cselekvési programjának, hogy teljesítse az Európai Unió július végén elfogadott gázmegtakarítási tervét, amelynek célja az ukrajnai háború miatt fenyegető energiaválság megelőzése.
Ennek értelmében Spanyolország önkéntes alapon vállalta, hogy hét százalékkal csökkenti jelenlegi gázfogyasztását.
Nemrég megírtuk, hogy Franciaországban a közeljövőben rendeletekkel kötelezik a légkondicionált üzleteket arra, hogy tartsák becsukva ajtóikat, és csökkentsék a világító reklámokat az energiatakarékosság érdekében.
Emellett az energiatakarékosság jegyében Németország északi városa, Hannover úgy döntött, hogy a középületekben, illetve az uszodák, a sportcsarnokok és az edzőtermek zuhanyzóiban a továbbiakban nem lesz meleg víz. A köztereken lévő szökőkutakat is kikapcsolják, a nagyobb épületeken – mint például a városháza vagy a múzeumok – pedig nem lesz éjszakai kivilágítás.
Hannover az első nagyváros, amely elzárta a meleg vizet, miután Oroszország drámai módon csökkentette Németország gázellátását.
Hétfőn arról számoltunk be, hogy Berlin is elkezdi kikapcsolni a történelmi műemlékeit megvilágító reflektorokat, hogy az orosz gázhiány miatt energiát takarítson meg.