A múlt év végén Csehország lakosságának már több mint hat százaléka volt külföldi állampolgár – olvasható a cseh kormány külföldi állampolgárok integrációjáról készített jelentésében, amelyet a kabinet a képviselőház elé terjesztett.
A tavalyi év végén a 10,524 millió összlakosságú Csehországban 660 859 külföldi állampolgár élt hosszú lejáratú tartózkodási engedéllyel. Az utóbbi három év alatt a tartósan Csehországban élő külföldiek száma mintegy százezerrel emelkedett – mutat rá a jelentés, amelyet szombaton ismertetett a Cseh Sajtóiroda.
A különféle hivatalos engedéllyel Csehországban tartózkodó külföldiek kétharmada nem európai uniós országokból érkezett, elsősorban ukránokról, vietnámiakról és oroszokról van szó. Az uniós országok állampolgárai közül szlovákok élnek a legnagyobb számban Csehországban. A jelentés szerint a külföldiek többsége munkavállalás céljából érkezett az országba.
Az orosz–ukrán háború következtében az idén várhatóan megugrik a Csehországban élő külföldiek száma. Az Ukrajna elleni orosz támadás kezdete, február 24. óta eddig 404 ezer ukrán állampolgár kapott különleges, egyéves tartózkodásra feljogosító speciális vízumot a cseh hatóságoktól. A belügyi hatóságok becslései szerint ebből több mint 300 ezren továbbra is Csehországban tartózkodnak, és számolni kell beilleszkedésükkel a cseh társadalomba.
Csehországban már a háború kirobbanása előtt is mintegy 210 ezer ukrán állampolgár dolgozott hivatalos engedéllyel. Az újonnan érkezett menekültekkel együtt így az ukránok alkotják a külföldiek legnagyobb csoportját Csehországban.
A munkaügyi hivatal kimutatásából kitűnik, hogy eddig majdnem 80 ezer ukrán menekült vállalt munkát a csehországi cégeknél, az általános iskolákba több mint 40 ezer ukrán gyermeket írattak be.
A tavalyi év folyamán a cseh hatóságok mintegy 11 200 határsértőt tartóztattak fel, többnyire afgánokat, szíreket és marokkóiakat. „Csehország az illegális migráció szempontjából továbbra is tranzitország maradt” – áll a jelentésben.
(Borítókép: Prága óvárosa. Fotó: Kollányi Péter / MTI)