Életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte pénteken egy amerikai szövetségi bíróság az Iszlám Állam egyik sejtjének tagját, aki részt vett az amerikai újságírók és segélymunkások lefejezéséhez vezető túszejtésben.
T. S. Ellis amerikai kerületi bíró a Virginia állambeli Alexandria szövetségi bíróságán tartott meghallgatáson hirdette ki a 33 éves El Shafee Elsheikh ítéletét. Az áldozatok családjai és barátai szerint az ítélet „némi igazságot” szolgáltatott − közölte a Reuters hírügynökség.
Négy hónappal ezelőtt az esküdtszék bűnösnek találta az egykori brit állampolgárt többek között halálos túszejtés és gyilkosságra való összeesküvés vádjában.
A hathetes áprilisi tárgyalás és többórás tanácskozás után az esküdtszék arra a következtetésre jutott, hogy Elsheikh tagja volt az Iszlám Állam egyik sejtjének, amelyet angol akcentusa miatt „The Beatles”-nek becéztek, és amely amerikai túszokat fejezett le Irakban és Szíriában.
A vádlott által elkövetett cselekmények csakis borzalmasnak, barbárnak és brutálisnak nevezhetők
− mondta Ellis.
A Szudánban született és Londonban nevelkedett Elsheikhet négy amerikai túsz meggyilkolására irányuló összeesküvéssel vádolták.
James Foley és Steven Sotloff újságírókat és Peter Kassig szociális munkást lefejezték, a kivégzéseket pedig videóra vették. Kayla Muellert halála előtt a csoport akkori vezetője, Abu Bakr al-Bagdadi többször megerőszakolta − közölték amerikai tisztviselők.
A sejt egy másik tagját, Alexanda Kotey-t az év elején életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte egy amerikai bíró. Kotey-t az amerikai hadsereg Irakban tartotta fogva, mielőtt az Egyesült Államokba szállították, hogy bíróság elé álljon. Tavaly szeptemberben bűnösnek vallotta magát Foley, Sotloff, Kassig és Mueller meggyilkolásában.
A csoport harmadik tagja, Mohammed Emwazi 2015-ben egy amerikai–brit rakétacsapásban halt meg Szíriában.
Néhány korábbi túsz, akit a sejt hosszas tárgyalások után szabadon engedett, az eljárások alatt részletes tanúvallomást tett az elszenvedett kínzásokról. Az áldozatok családtagjai is tanúskodtak.
Az Iszlám Állam 2014–2017 közötti hatalmának csúcsán emberek milliói felett uralkodott, és a világ többtucatnyi városában elkövetett támadásokért vállalt felelősséget, illetve inspirálta őket.
Vezetője, al-Bagdadi 2014-ben Irak és Szíria egynegyede fölött kalifátust hirdetett, mielőtt 2019-ben az amerikai különleges erők szíriai rajtaütésében megölték. Ezután a csoport befolyása összeomlott.
(Borítókép: Sajtótájékoztató a bíróság épülete előtt 2022. augusztus 19-én. Fotó: Sarah Silbiger/Reuters)