Index Vakbarát Hírportál

ENSZ-vizsgálat: Kína komoly jogsértéseket követett el az ujgur kisebbség ellen

2022. szeptember 1., csütörtök 09:27

A kínai hatóságok által elkövetett olyan jogsértéseket állapított meg a Kína nyugati részén fekvő, részben muszlim ujgurok lakta Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen most közzétett jelentésében az ENSZ emberi jogi főbiztosának hivatala (UNHCR), amelyek emberiesség elleni bűncselekmények gyanúját is felvetik.

A 48 oldalas dokumentum – amelyet alig tíz perccel a szervezet vezetője, Michelle Bachelet mandátumának lejárta előtt hoztak nyilvánosságra  kiemeli a törvénytelen fogva tartásokat, valamint nemi erőszakot is említ. Összeállítói leszögezik: az ujgur és más, többségében muszlim közösségek ellen elkövetett cselekedetek, a többi között a törvénytelen fogva tartások „akár emberiesség elleni bűncselekményeket is jelenthetnek”.

A jelentésben leszögezik: a 2017-től 2019-ig, és vélhetően az azt követő időszakban is, az ott élő ujgurokat „megfosztották alapvető emberi jogaiktól”. Bár nem tudni pontosan, hányan szenvedtek jogtalanságot, az UNHCR becslései szerint akár az egymilliót is elérheti a törvénytelenül fogvatartottak száma.

A jelentésben felhasznált tanúvallomások szerint az őrizetben lévők szinte semmilyen kapcsolatot nem tarthatnak fenn rokonaikkal, és a Kína által engedélyezett interjúkon arra kényszerítik őket, hogy jó színben tüntessék fel fogva tartásuk körülményeit.  A szervezet egyúttal felszólította a nemzetközi közösséget, tegyen miharamabb lépéseket a kínzások és szexuális jellegű bűncselekmények ellen, hangsúlyozva, hogy a jelentésben szereplő tanúvallomások megbízhatóak.

Bár Kína terrorizmus veszélyére hivatkozva hajtja végre intézkedéseit a 26 milliós tartományban, az UNHCR azt veti Peking szemére, hogy a terrorizmus kínai kormány által használt meghatározása „széleskörűen és tágan értelmezhető”, továbbá 

nincs semmiféle garancia arra, hogy az őrizetbevettek jogait tiszteletben tartják.

Külföldre menekült ujgurok, valamint emberi jogi szervezetek és maga az ENSZ is már korábban azzal vádolta meg Kínát, hogy mintegy egymillió ujgurt zárt akaratuk ellenére politikai „átnevelőtáborokba”. Peking szerint erről szó sincs. Kína azt állítja, hogy önkéntes alapú, bentlakásos szakképzési központokat működtettek Hszincsiangban a vallási radikalizmus és a terrorizmus visszaszorítását célzó intézkedések részeként.

A jelentést az eredeti tervek szerint már tavaly nyilvánosságra hozták volna, Bachelet azonban késleltette a közzétételt annak érdekében, hogy Peking engedélyt adjon arra, hogy májusban Kínába látogasson. A hatnapos látogatást követően viszont több bírálat is érte a főbiztost, egyebek között emberi jogi szervezetek részéről, melyek azt vetették a szemére, hogy nem ítélte el elég határozottan Peking ujgurokkal szembeni politikáját.

Több ország, például az Egyesült Államok korábban népirtáshoz hasonlította az ujgurokkal szembeni bánásmódot.

Kína azonnal reagált a jelentésre

Peking határozottan visszautasította az ENSZ előző este közzétett, a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen élők emberi jogi helyzetéről szóló jelentését.

Az ENSZ-jelentés félrevezető információkból álló halmaz, amely az Egyesült Államok és a Nyugat stratégiájának részeként arra szolgál, hogy politikai fegyverként használják Kína fejlődésének aláásása érdekében"

- mondta Vang Ven-pin, a kínai külügyminisztérium szóvivője.

Az ENSZ emberi jogi főbiztosának hivatala (UNHCR) a jelentésben első és másodkézből származó helyszíni információkra hivatkozva azt írta hogy az ország észak-nyugati részén fekvő, részben muszlim ujgurok lakta Hszincsiangban olyan cselekmények történtek, amelyek emberiesség elleni bűncselekmények gyanúját is felvetik.

A kínai szóvivő szerint  "a főbiztosság teljesen hamis jelentést állított össze, amely egyes külföldi, Kína-ellenes erők összeesküvésén alapszik. Mindez újabb bizonyítéka annak, hogy a főbiztosság cinkos módon kiszolgálja az Egyesült Államokat és a Nyugatot abban, hogy megbüntethesse a neki nem tetsző fejlődő országokat".

Külföldre menekült ujgurok, valamint emberi jogi szervezetek és maga az ENSZ is már korábban azzal vádolta meg Kínát, hogy mintegy egymillió ujgurt politikai "átnevelőtáborokba". Peking szerint erről szó sincs. Kína azt állítja, hogy önkéntes alapú, bentlakásos szakképzési központokat működtettek Hszincsiangban a vallási radikalizmus és a terrorizmus visszaszorítását célzó intézkedések részeként.

(Borítókép: Az ujgurokkal szembeni jogsértések ellen tüntetők 2022 februárjában. Fotó: Nicholas Muller/SOPA Images/LightRocket/Getty Images Hungary)

Rovatok