Az amerikai elnök az ENSZ-közgyűlés 77. ülésszakán szólalt fel, és bejelentette azt is, hogy az Egyesült Államok 2,9 milliárd dolláros segéllyel támogatja a világ élelmiszer-biztonságát.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felszólította az Egyesült Államokat: ösztönözze a többi demokratikus országot, hogy segítsenek többet, adjanak még több fegyvert Ukrajnának, valamint a világ vezető politikusait, hogy a háborús helyzetre tekintettel mondjanak le a semlegesség álláspontjáról. Szerdán az amerikai elnök egy újabb segélycsomagot jelentett be, és a világ vezetőivel tárgyaltak az orosz–ukrán konfliktusról is.
Joe Biden elnök, valamint többek között Irán és Ukrajna vezetői is felszólalnak az ENSZ-közgyűlés második napján, ahol a világ vezetői és miniszterei tanácskoznak az ukrajnai háborúról, az élelmiszer- és energiaválságról, valamint az éghajlatváltozásról.
Az ENSZ alapokmányában rögzített elvek „szégyentelen megsértésével” vádolta meg Oroszországot az ENSZ-közgyűlésen Joe Biden. Az általános vitában felszólalt amerikai elnök azt mondta:
Ez a háború egész egyszerűen lerombolja Ukrajnának a létezéshez való jogát.”
Egyben bírálta, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának egyik állandó tagja lerohanja a szomszédját. Biden megerősítette, hogy Ukrajna mellett állnak az orosz agresszióval szemben. Az amerikai elnök beszédében támogatta a Biztonsági Tanács megreformálását, az állandó és nem állandó tagok számának növelését. Hozzátette: a testületnek tartózkodnia kellene a vétó használatától.
Joe Biden bejelentett egy majdnem 3 milliárd dolláros segélyt, és ennek kapcsán kifejtette, hogy a támogatás magában foglal 2 milliárd dollár globális humanitárius segítségnyújtást, melyet az amerikai USAID fog koordinálni. A segély további része 220 millió dollár, amelyet az afrikai és kelet-ázsiai iskolai élelmezési programokra fordítanak.
Az amerikai elnök emellett 140 millió dollár jóváhagyását fogja kérni a kongresszustól, hogy segítse a növénytermesztést és a jövedelmek növelését a szubszaharai afrikai gazdák számára.
Beszédében Joe Biden elítélte Putyint az ukrajnai konfliktus miatt és amiatt, hogy atomcsapással fenyegette a Nyugatot. Emellett fogadkozott, hogy Irán soha nem fog atomfegyverre szert tenni, és hallgatólagosan azt is kilátásba helyezte, hogy szükség esetén erőszakot alkalmaz. Bírálta Kína, Mianmar és Irán kormányait az emberi jogok terén elért eredményeik miatt, és kijelentette, hogy az Egyesült Államok mindig meg fogja védeni ezeket a jogokat. Számára ez egy évtizedes téma, amely még delaware-i, külpolitikával foglalkozó amerikai szenátorként jelentkezett.
Mark Rutte holland miniszterelnök szerdán Hágában a parlament ülésén közölte: Vlagyimir Putyin orosz elnök pánikba esett, mert azt látja, hogy Ukrajna nyugati segítséggel kezd sikeresen fellépni az orosz agresszió ellen. Az NlTimes tudósítása szerint Ruttét hidegen hagyták a nukleáris erő esetleges bevetésére utaló orosz kijelentések. Véleménye szerint „ez csak egyfajta retorika, amilyet egyre gyakrabban hallani”. Úgy véli, „az oroszoknak inkább pihenniük kellene egy keveset”.
Rutte véleménye szerint nem növekszik az Oroszország felől érkező veszély, mert Moszkvának sem érdeke, hogy „érdekes eszközökhöz nyúljon”. A holland kormányfő azt mondta, most hidegvérre van szükség, azonban éberségre hívta fel a figyelmet.
Tény, hogy az oroszok egy Magyarország méretű területet foglaltak el Ukrajnában. Ennek biztosan nincs vége. Óvatosnak kell maradnunk, és továbbra is támogatnunk kell Kijevet
– hívta fel a figyelmet a holland kormányfő.
Ebrahim Raiszi, Irán elnöke a New York-i ENSZ-közgyűlésen elmondta: az Egyesült Államok Iránnal szembeni nyomásgyakorlása „kínos vereséget szenvedett”, és az iráni nép büntetései a tömegpusztító fegyverek egy formája. Hozzátette: Irán garanciákat kér az amerikaiaktól, mert nem bízhat abban, hogy Washington tartja magát az új nukleáris megállapodáshoz, mivel a múltban felrúgta azt.
(Borítókép: Joe Biden 2022. szeptember 20-án. Fotó: SAUL LOEB / AFP)