Körülbelül 12,3 milliárd forintnyi bírsággal néz szembe a TikTok nevű videómegosztó szolgáltatás, amiért nem védi a gyermekek magánéletét – közölte az Egyesült Királyság adatvédelmi felügyelete.
A brit Információs Biztos Hivatala (ICO) által lefolytatott vizsgálat előzetes megállapítása szerint a TikTok videómegosztó alkalmazás 2018 májusa és 2020 júliusa között megsértette az adatvédelmi törvényt.
A The Guardian azt írja: amennyiben kiszabják a 12,3 milliárd forintnak megfelelő bírságot, ez lesz a legnagyobb az ICO történetében, meghaladva a British Airwaysnek két évvel ezelőtt kiszabott 9,1 milliárd forintnak megfelelő rekordot. Az ICO által kiszabható maximális bírság egyébként a TikTok globális éves forgalmának 4 százaléka.
A szabályozóhatóság előzetes álláspontja szerint a TikTok szülői beleegyezés nélkül kezelhette a 13 év alatti gyermekek adatait, nem nyújtott megfelelő tájékoztatást a felhasználóknak „tömör, átlátható és könnyen érthető módon”, valamint jogi indoklás nélkül kezelhetett különleges kategóriába tartozó adatokat:
Mindannyian azt szeretnénk, hogy a gyerekek tanulhassanak, és megtapasztalhassák a digitális világot, de megfelelő adatvédelem mellett
– nyilatkozta az üggyel kapcsolatban a brit információs biztos, John Edwards, hozzátéve: „a digitális szolgáltatásokat nyújtó vállalatoknak törvényi kötelességük, hogy ezeket a védelmeket biztosítsák, de előzetes véleményük szerint a TikTok nem tett eleget ennek a követelménynek”.
Az ICO nemrég azt közölte, még nem döntöttek arról, hogy történt-e adatvédelmi törvénysértés, illetve hogy kiszabnak-e pénzbírságot. Kiemelték: „a végleges döntés meghozatala előtt gondosan mérlegelni fogják a TikToktól érkező valamennyi észrevételt”.
A TikTok reakciójában kiemelte: nem ért egyet az ICO előzetes megállapításaival, és hivatalos választ fog adni, amelyben megcáfolja a vizsgálat megállapításait.
(Borítókép: Jaap Arriens / NurPhoto / Getty Images)