A koronavírus-járvány első évében közel harmadával nőtt a közvetlenül alkoholfogyasztáshoz köthető halálozások száma az Egyesült Államokban – derült ki az amerikai közegészségügyi hivatal tanulmányából.
A Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) összefoglalója tucatnál is több olyan halálokot vizsgált, amely közvetlenül vezethető vissza alkoholfogyasztásra, beleértve a máj és a hasnyálmirigy megbetegedéseit, valamint az alkoholmérgezést.
Ezek 2019-ben 39 ezer, egy évvel később már 49 ezer, 2021-ben pedig 52 ezer ember halálát okozták az Egyesült Államokban.
A közvetlenül alkohol okozta megbetegedésekből származó halálozások száma a járványt megelőző két évtizedben is folyamatosan emelkedett, évente átlagosan 7 százalékkal,
2020-ban ugyanakkor 26 százalékos ugrást regisztráltak a halálesetek számában
– derült ki a tanulmányból.
Merianne Spencer, a kutatás egyik készítője az AP hírügynökségnek arról számolt be, hogy a 2020-as növekedés 40 éves rekord. Az alkoholfogyasztásra közvetlenül visszavezethető betegségek okozta halálozások a férfiak körében két és félszer gyakoribbak, mint a nőknél, a legsűrűbben az 55–64 éves korosztályban fordulnak elő, ugyanakkor 2020-ban drámai mértékben, mintegy 42 százalékkal növekedtek a 35–44 év közötti nők körében.
A CDC adatai szerint az Egyesült Államokban összességében évente mintegy 140 ezer ember hal meg alkoholfogyasztás következtében, idesorolva az ittas vezetést és egyéb, áttételesen az alkoholhoz köthető megbetegedéseket.
A Központi Statisztikai Hivatal önbevallásra épülő, tavaly közzétett adatai szerint átlagosan másfélszer gyakrabban halnak meg az emberek Magyarországon alkoholfogyasztás miatt, mint az Európai Unió más országaiban.
A felnőtt magyar lakosság 5,2 százaléka a nagyivók közé volt sorolható 2019-ben, 20 százalékuk tartozott a mértékletes ivók, 46 százalékuk az alkoholt ritkán fogyasztók, 29 százalékuk pedig az absztinensek közé. A nagyivók a férfiak közt voltak nagyobb arányban: náluk 9,3 százalék volt az arány, míg a nőknél 1,5 százalék – társadalmi szinten ez 420 ezer főt jelentett.
Az alkoholfogyasztással összefüggő halálozás Magyarországon az 1990-es évek eleje óta csökkenő tendenciát mutat ugyan, de még mindig rengetegen halnak meg emiatt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által közzétett, százezer lakosra jutó hazai halálozási ráta 1993-ban érte el a maximumát (247,4), 2000-ben 164,7, 2010-ben 108,8, 2016-ban pedig már csak 78,7 volt a mutató értéke.