Elutasította az új-zélandi bevándorlási hivatal egy magyar család tartózkodási kérelmét, ezért petíciót indítottak a helyiek a maradásukért.
Egy nap alatt 11 ezer aláírás gyűlt össze Kerekes Ivett és családja Új-Zélandon maradásáért, pár nap leforgása alatt pedig csaknem 35 ezer ember írta alá a kezdeményezést.
Hat év és több ügyintéző kellett ahhoz, hogy idáig eljussanak – mesélte Ivett a Stuffnak, aki férjével és gyerekeivel 2017 áprilisában érkezett Magyarországról, Kecskemétről vállalkozói tartózkodási vízummal az országba. Az elutasítást pedig idén november 28-án kapták e-mailen.
A bevándorlási hivatal szerint a család által működtetett vállalkozások nem feleltek meg a vállalkozói tartózkodási vízummal kapcsolatos valamennyi üzleti követelménynek. Az anyuka, miután elolvasta a hivatal levelét, nem akart hinni a szemének, ezért egy másik embert is megkért, hogy olvassa el, csak így bizonyosodott meg róla, hogy nem téved.
Amikor a 7 éves fiam azt mondta nekem: »Anya, szerinted ezek az emberek úgy gondolják, hogy nem vagyunk elég jók, ezért kell mennünk?« Mondtam neki, hogy talán nem nézték át elég jól a papírjainkat. Talán nem ismernek minket eléggé
– mesélte a lapnak Ivett.
Eredeti üzleti tervük az volt, hogy sajtot és húst exportálnak az európai piacra, de ez meghiúsult, amikor Új-Zéland nyitott kereskedelmi politikája Kínával szemben néhány hónappal az érkezésük után megkezdődött.
Tervüket úgy alakították át, hogy 2018-ban megnyitották az Anzil nevű magyar éttermet, majd a következő évben a Party Perfect nevű sikeres catering vállalkozást. A helyiek a Kāpiti környéki piacokon szárított húsokat árusító standjukról is ismerik őket.
Az üzleti terv hároméves kiteljesítése után belevágtak a letelepedési kérelmükbe. Hat év alatt pedig legalább hét tisztviselő ellenőrizte a munkájuk megfelelőségét. Az anyuka szerint az új-zélandi bevándorlási hivatal nem tart lépést a rugalmas vállalkozásokkal, ezért alakulhatott ki a jelenlegi helyzet.
Kapiti Coast polgármestere, Janet Holborow is felajánlotta támogatását az ügyben és arra kérte a hivatalt, hogy sürgősen vizsgálja újra az esetet.
Ez a család jól ismert a közösségben, sikeres éttermet üzemeltetnek, valamint nagy rendezvények vendéglátásával foglalkoznak. Elvesztésük nagyon érezhető lenne a Kapiti közösségben
– mondta a polgármester.
Azonban Nicola Hogg, az új-zélandi határ- és vízumműveletekért felelős főigazgatója szerint a kávézójuk nem exportőr, ahogy azt az üzleti tervükben részletezték. Kerekeséknek 42 napjuk van fellebbezni az ügyben.
Hadd vigyük véghez, amit elhatároztunk. Hadd dolgozzunk itt. Hadd legyünk részesei az emberek ünnepeinek a vállalkozásunkkal
– fogalmazott Ivett végezetül.