A brüsszeli Politico részletes cikkben számolt be arról, hogy az utóbbi években számos brit törvényhozó arra használta fel a hivatalos külföldi útjait, hogy prostituáltak szolgáltatásait vegye igénybe, vagy extravagáns partikon vegyen részt.
A lap megszólaltatott több parlamenti képviselőt és tisztviselőt, akik részletesen beszéltek a jelenségről. Elmondták például, hogy az egyik konzervatív képviselő – aki jelenleg is a parlament felsőházának tagja – egy ilyen út alatt
NEMES EGYSZERŰSÉGGEL ELMENt A LEGKÖZELEBBI BORDÉLYHÁZBA, AMIKOR ÉPP DÉLKELET-ÁZSIÁBAN TARTÓZKODOTT A BRIT PARLAMENTI DELEGÁCIÓVAL.
Egy másik konzervatív képviselő (aki korábban miniszter is volt) több ilyen kiküldetésnél sem tért vissza a delegációjával, és azért maradt az országban, hogy „a helyi nőkben” lelje élvezetét. Egy munkáspárti képviselőről pedig egyenesen közismert a kollégái körében, hogy orosz nők társaságát élvezi az ilyen kiruccanások idején.
A Politico szerint nem túlzás azt mondani, hogy több képviselő is direkt arra használta fel ezeket az utakat, hogy szexuális (vagy másféle) élvezeteknek hódolhasson. A leggyakrabban erre a pártközi parlamenti képviselőcsoportok (All-Party Parliamentary Groups – APPG) külföldi látogatásain került sor, amelyeknek a működését a házszabály viszonylag lazábban szabályozza, és amelyek külföldi útjairól hivatalos jelentés sem készül.
Bár a brit parlamentben viszonylag kiegyenlített a nemek aránya, ezekben a csoportokban (aligha véletlenül) mind a mai napig elsősorban férfiak kapnak helyet. Több tisztviselő is arról számolt be, hogy ezeken az utakon – különösen a Nemzetközösséghez tartozó országokba tett látogatások alkalmával – a diplomáciában dolgozó tisztviselők szerveztek
olyan bulikat a törvényhozóknak, amelyeken fiatal női és férfi prostituáltakkal közösülhettek.
Mindennek a költségét ráadásul sok esetben a fogadó országok állták, és arra is volt példa, hogy az egyik ország képviselője is szóvá tette a brit politikusok botrányos viselkedését. A Politico szerint a jelenség olyan gyakorivá vált, hogy az utóbbi időben több ilyen látogatásnál annyira feszes programtervet szerveztek a brit külképviseletek dolgozói a delegációknak, hogy még véletlenül se legyen szabadidejük arra, hogy az efféle élvezeteknek hódoljanak.
Mindezzel kapcsolatban a brit parlament házszabályi bizottsága is kiadott egy jelentést 2022-ben, Boris Johnson lemondása előtt nem sokkal. Bár a külföldi utakat részletesen nem említették a jelentésben, azt írták, hogy az APPG-k (a laza szabályozásuk következtében)
megágyazhatnak a következő nagy parlamenti botránynak.
A bizottság emiatt azt javasolta, hogy egyrészt csökkentsék a képviselőcsoportok számát, másrészt pedig hozzanak létre egy, a tevékenységük ellenőrzéséért felelős tisztséget. A kezdeményezés mellett Boris Johnson kormánya is állást foglalt, nem sokkal később azonban jött a kormányválság, és azóta nem történt előrelépés az ügyben.
A Politico végül azt is megjegyezte, hogy a képviselők „helytelen viselkedésére” nemcsak az APPG-k külföldi látogatásai alatt, hanem más kiküldetéseknél is volt példa. Egy európai országban tett látogatáson például
három képviselő az előző éjjel tartott ivászat miatt nem jelent meg a brit nagykövetség által szervezett reggelin.
Októberben pedig egy képviselőnek, a munkáspárti Christian Mathesonnak le is kellett mondania amiatt, hogy az egyik beosztottja szexuális jellegű visszaéléssel vádolta meg egy ilyen úttal kapcsolatban.
(Borítóképünk illusztráció. Fotó: Getty Images)