Index Vakbarát Hírportál

Tiroli magyar vendéglátós: dupla benzinpénz, több ezer eurós adó-visszatérítés

2023. január 3., kedd 16:50 | aznap frissítve

Miután Ausztriában több tízezer vagy talán százezernél is több magyar munkavállaló keresi a kenyerét, és nemcsak keresi, de meg is találja, természetesen kellemes és kevésbé kellemes történetekkel is szolgálnak odakint dolgozó levélíróink. Hétfőn megérkezett a rekontra az obertauerni riportunkra Andrea nevű olvasónktól származó kontrára, amelyet bizonyos Ben írt alá.

Eredeti cikkünk egy riport volt Obertauernből, a Salzburg tartományban fekvő alpesi síparadicsomból, ahol körülbelül ötszáz, de az is lehet, hogy hétszáz honfitársunk dolgozik a szolgáltatóiparban. Akikkel mi találkoztunk odafönt, a The Beatles által híressé tett üdülőhelyen, valamennyien pozitív tapasztalataikról számoltak be.

A válaszlevél egy Tirolban szerencsét próbáló hölgytől, Andreától érkezett, őt bizony alaposan átverték Ischglben, ahol szakácsként dolgozott egy ötcsillagos szállodában. 

Utóbbi cikkünket olvasva ragadott tollat bizonyos Ben, aki megjárta a hadak útját Tirolban, és szinte kizárólag kedves, becsületes, bőkezű munkaadóval akadt dolga. Lássuk az ő levelét!

Nem lenne helyes ítéletet alkotni egy olyan személy rossz tapasztalatát alapul véve, aki saját elmondása szerint is csak másfél hónapot tartózkodott Tirolban. Kár volt felülni erre a vonatra, mert bár rossz tapasztalatok és munkaadók természetesen léteznek, mégis, én személy szerint vagy több embert kérdeztem volna erről, vagy legalább olyasvalakit, aki legalább 5-10 éve tartózkodik a kérdéses régióban, átfogóbb tapasztalattal és rálátással a témakörre.

Hat évet meghaladó tiroli tartózkodása és a környezetében élők beszámolói alapján Ben a következőket sorolta:

Általánosságban is elmondható, hogy szinte mindenkinek volt legalább egy rossz tapasztalata idekinn – nekem is. Ugyanakkor óriási hiba lenne erre fókuszálva bemutatni a másik oldalt. 

Ben ausztriai hat éve alatt hét különböző vendéglátóipari egységnél dolgozott négy különböző munkakörben, és csak egyetlen helyről kellett egy nap után eljönnie az elviselhetetlen körülmények miatt. Ugyanakkor 24 órán belül talált magának másik helyet, mert akart. És ez a lényeg.

A vendéglátástól a Covid begyűrűzése után búcsút intve további tapasztalatai: öt munkahely, négy különböző pozíció, három különböző szektor, mindegyik releváns szakmai előélet/tanulmányok vagy tapasztalat nélkül, közepes, de közel sem anyanyelvi szintű németnyelv-ismerettel. Előmeneteli lehetőséget és komoly bizalmi-pozíciós ajánlatot a nem kifogástalan nyelvtudása ellenére is kapott, és előléptetés folyamatban van a jelenlegi munkahelyén is.

Ahogy említette, elsősorban nem a nemzetiség a döntő, hanem az einstellung, vagyis a beállítottság, attitűd, mentalitás. A rengeteg munkahelyváltásról csupán annyit mondott, hogy kísérletező alkatként személyesen akart megélni és kitapasztalni mindent, kellőképpen sokféle területeket megjárva, hogy e konklúziót most megfelelő alapokon tálalhassa. S persze hogy rátaláljon az igazán neki tetsző munkára. 

A 13. és 14. havi fizetésen felül szinte mindenhol érte Bent valamilyen nem várt prémium (energia-, infláció-, Covid-kompenzáció), karácsonyra kapott ajándékkupont, extra borravalót, vagy akár az, hogy egy Sparnál sikertelenül megpályázott pozíció után levélben értesítették a nemleges válaszról, vigaszként egy levásárolható ajándékkupont mellékelve.

Az extra havi fizetéseken felül sokan még az évenkénti adó-visszatérítés alkalmával is plusz fél-egy havi fizetésnek megfelelő összegnek örülhetnek, Bennek például a bejárása utáni benzinpénzét is duplán kompenzálják (egyrészről az állam, másrészről a munkáltató).

A nagycsaládosok még kismillió szociális kedvezményről, illetve visszatérítésről (lakhatási támogatás) tudnának bővebben mesélni, ez azonban ebben a cikkben most elmarad, mivel Ben nem tartozik ebbe a csoportba. Összességében elmondható, hogy akit palira lehet venni, azt bármelyik országban palira is veszik – csak itt, Ausztriában erre sokkal kisebb az esély.

Igaz az is, hogy aki sem itt, sem otthon nem tud kiállni magáért, és nem teremti meg a feltételeit egy jobb pozícióba kerülésnek, az könnyen beleragad valamilyen kevésbé ideálisba, belakja azt a gödröt, majd írogatja az olvasói véleményeket arról, hogy „itt sincs kolbászból a kerítés”, továbbá hogy „itt is meg kell ám dolgozni a pénzért” (nahát, ki hitte volna). Egyvalamiben ugyanakkor igazat kell adni a hölgynek;

A síparadicsomok gasztronómiája többségében inkább eszeveszett, Forma–1-et idéző nagyüzemi, lélektelen ételgyártás, mint kreatív fine-dining. 

(Borítókép: Egy bár bejárata az ausztriai Tirol tartományban lévő Ischgl településen 2020. október 19-én. Fotó: Christian Bruna / MTI / EPA)

Rovatok