A Global Firepower közzétette éves listáját a világ legerősebb hadseregeiről, amelynek élén az Oroszországot megelőző Egyesült Államok áll. A háború jelentős előrelépést jelentett Ukrajnának, 15. helyre lépett elő a megszállt ország, Magyarország pedig az 54. helyre fért oda.
A Global Firepower minden évben listába szedi az úgynevezett „Powerindex” alapján a világ legerősebb haderőit. A rangsorról a Portfolio készített szemlét, amelyben kiemelték, hogy a listát komolyabb szakmai körökben gyakran érik kritikák amiatt, hogy nem veszi figyelembe egyes haderők technológiai, szervezettségi és képzettségi színvonalát, sem a stratégiai fegyverarzenált, pusztán egyes haditechnikai eszközök számát és az országok gazdasági, földrajzi adatait vizsgálják.
Az idei lista már csak az orosz–ukrán háború alakulása miatt is érdekes, ugyanis a GFP elemzői szerint Oroszország továbbra is a világ legerősebb haderői között kap helyet, egészen pontosan a második helyen áll, Ukrajna pedig egészen a 15. helyig tornázta fel magát a listán.
A Global Firepower szerint így néz ki a világ tíz legerősebb hadserege:
A lap szerint merész dologra vállalkozott a GFP, ugyanis megpróbálták megbecsülni, pontosan hány harci járművel, illetve katonával rendelkezhet Ukrajna, ami egy háborúban álló ország esetén szinte lehetetlen vállalkozás. Statisztikáik szerint Ukrajna
Ezzel szemben az orosz haderőt
A Global Firepower rangsorának 54. helyén Magyarország található. Hazánk ezen a listán folyamatosan javuló tendenciát mutat, hiszen 2019-ben az 57. helyen állt a magyar haderő, 2020–2022 között pedig az 55. helyen. A részletes adatok szerint Magyarország 55 ezer katonával rendelkezik, amelyből 23 ezer fő az aktív állomány.
57 repülőgépünk van, ebből 12 vadászgép és 35 helikopter. 176 tankunk van, amibe szinte biztosan belevette a GFP a raktáron lévő, aktív állományból kivont T–72-eseket. 10 önjáró tarackunk és 295 vontatott tarackunk van, utóbbi nagyrészt raktári készlet. A GFP szerint a Magyar Honvédség 7128 szárazföldi katonai járművel rendelkezik (ebben jó eséllyel minden benne van a szolgálati autóktól kezdve egészen a tankokig).
A rangsorban közvetlenül olyan országokat tudunk magunk mögé utasítani, mint Angola, az Egyesült Arab Emírségek és Azerbajdzsán, előttünk pedig többek között Peru, Venezuela és Finnország található.
(Borítókép: Larry W. Smith / Getty Images)