Index Vakbarát Hírportál

Moldova szerint az oroszok pszichológiai műveletet hajtanak végre

2023. február 23., csütörtök 20:39

A moldovai kormány a Telegramon közzétett nyilatkozatban utasította el csütörtökön az orosz védelmi minisztérium állítását, amely szerint ukrán fegyveres alegységek – az Azov-alakulat bevonásával – provokációt készítenének elő a szakadár Dnyeszter menti terület ellen.

Az orosz védelmi tárca korábbi közleménye szerint a tervezett ukrán beavatkozás ürügyéül a Dnyeszter menti területen állomásozó orosz csapatok állítólagos támadása szolgálna, ennek megfelelően az „ukrán diverzánsok” orosz katonai egyenruhába öltözve hajtanák végre a provokációt.

Mihail Galuzin orosz külügyminiszter-helyettes a TASZSZ szerint úgy nyilatkozott: a moldovai kormányt arra utasította a Nyugat, hogy szakítson meg minden kapcsolatot a Dnyeszter-mente Moszkva által támogatott hatóságaival.  

A moldovai kormány nyugalomra intette a lakosságot, és közölte, hogy az állam hatóságai „nem erősítik meg” az orosz védelmi minisztérium állításait.

Intézményeink együttműködnek külföldi partnereinkkel, és az országot fenyegető veszélyek esetén haladéktalanul tájékoztatjuk a nyilvánosságot

– olvasható a közleményben.

A moldovai védelmi minisztérium „pszichológiai műveletnek” minősítette az állítólagos ukrán provokációról szóló orosz közlést, de leszögezte, hogy nem hagyja figyelmen kívül a bejelentést.

A Moldovához tartozó Dnyeszter-mellék területén orosz békefenntartó erők állomásoznak, amelyek 1992 óta felügyelik a Szovjetunió szétesésekor kirobbant polgárháborút lezáró fegyvernyugvás betartását, másrészt orosz őrség őrzi a Cobasna községben lévő, a szovjet csapatok európai kivonása után kialakított raktárakat, amelyekben jelenleg több mint húszezer tonna lőszert tárolnak. A hadianyag elszállítása és hatástalanítása 2003-ban megkezdődött, ám a moldovai belviszály súlyosbodásakor félbeszakadt – írta az MTI.

Amint arról a napokban beszámoltunk, Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden visszavont egy 2012-es rendeletet, amely elismerte Moldova szuverenitását a „Dnyeszteren túli terület” jövőjének rendezésében. A Kreml szerint a moldovai vezetés oroszellenes hisztériát kelt, ezért Oroszország viszonya roppant feszültté vált a Románia és Ukrajna közé ékelődött országgal.

Rovatok