Az izraeli parlament, a Kneszet elfogadta a miniszterelnök hivatalviselésre alkalmatlannak ítélését, valamint felfüggesztését akadályozó törvényt. A döntés után több tízezren tüntettek az utcákon Tel-Avivban és más izraeli városokban. Benjámín Netanjáhú elutazott az Egyesült Királyságba, de előtte ígéretet tett arra, hogy a törvény támogatói és bírálói számára egyaránt elfogadható megoldást talál.
Az izraeli jogrendszer átalakításának első törvényét a 120 tagú képviselőházban 61 honatya, az alaptörvény elfogadásához szükséges minimális többség támogatta.
A törvény célja, hogy megvédje a hivatali felfüggesztéstől a miniszterelnököt. A törvény szerint ezentúl csak abban az esetben függeszthetik fel a kormányfőt, ha ő maga bejelenti, hogy fizikai vagy szellemi okokból nem képes ellátni hivatalát.
Emellett akkor is elvehetik tőle a kormányfői széket, ha a kormánytagok 75 százaléka felfüggesztését kéri, a kérelmet szavazásra bocsátják a Kneszetben, és ott legalább 85 képviselő támogatja az indítványt.
A Kneszet jogtanácsa engedélyezte a jelenlegi miniszterelnöknek, Benjámín Netanjáhúnak is a szavazást, nem akadályozta meg összeférhetetlenségre hivatkozva voksolását.
A Kneszet plénumát rendhagyó módon összehívták csütörtökön, és a jövő hét minden napján is így járnak el, hogy még pészach, a zsidó húsvét előtt megszavaztassák a legfelsőbb bíróság összetételét megváltoztató törvényt.
Az izraeli ellenzék csütörtökön országszerte tömegtüntetéseket szervezett, többek közt az utakat is lezárták.
A jogrend átalakítása ellen csütörtökön Tel-Avivban felvonulást rendeztek a diákok és az IT-szektor képviselői, tüntettek a Likud képviselőinek otthonai előtt, és külön felvonultak a nőmozgalmak is.
Több tízezren vonultak az utcákra. Jeruzsálem óvárosában egy nagy izraeli zászlót és a függetlenség kikiáltását hirdető transzparenst is kiterítettek egy óriási falra.
A rendőrség vízágyúval és lovas rendőrökkel oszlatta fel a tömeget egy forgalmas tel-avivi autópályán, és közölte, hogy több tucat embert tartóztattak le országszerte a nyilvánosság zavarása miatt – írja a BBC.
A közösségi oldalakon több fotó is megjelent egy orvosról, aki véresen fekszik a földön, miután elütötte egy autó. A szervezők később azt mondták, hogy csak baleset történt. Az orvos a tiltakozás egyik vezéralakja volt.
A kritikusok és a tiltakozók szerint az új törvény a hivatalban lévő kormányfő, Benjámín Netanjáhú érdekeit szolgálja, akit korrupcióval vádolnak.
Az eluralkodó politikai zűrzavar közepette Netanjáhú csütörtökön az Egyesült Királyságba utazott, ahol pénteken találkozik Rishi Sunak brit miniszterelnökkel.
Netanjáhú elutazása előtt megígérte, hogy mindent megtesz a helyzet megoldása és a nyugodt körülmények megteremtése érdekében. Azt mondta, a törvény támogatói és bírálói számára egyaránt elfogadható megoldást talál.
Az izraeli miniszterelnök a szavát adta, hogy folytatja a reformokat, beleértve azt a törvénytervezetet is, amely a kormánynak teljes ellenőrzést biztosít a bírákat kinevező bizottság felett. Hozzátette, hogy szerinte a javaslatot a jövő héten elfogadja a Kneszet.
Nem engedhetjük meg, hogy bármilyen vita veszélybe sodorja kollektív jövőnket
– fogalmazott Benjámín Netanjáhú.
Jaír Lapid ellenzéki politikus és volt miniszterelnök „hazugságnak” minősítette Netanjáhú ígéreteit.
„A kormányfő arra tesz kísérletet, hogy antidemokratikus országgá változtasson bennünket. Ezt meg kell akadályozni! Hallgassa meg a hűséges hazafiak százezreit, akik az utcára vonultak!” – követelte Lapid.
Benny Gantz volt védelmi miniszter a Twitteren azt írta, hogy szerinte a Kneszetben sokan ellenzik a változtatásokat.
„Minden kétséget kizáróan világos, hogy ez a törvény súlyosan károsítja a demokráciát és az izraeli társadalmat. Ez a kísérlet Izrael biztonságának közvetlen megsértését eredményezi és a nemzeti felelősség hiányát mutatja” – fogalmazott a korábbi tárcavezető.