A történész szerint Angela Merkel katasztrofális örökséget hagyott maga után: a zöldhullám beindításával, a társadalom átrendeződésével a tradicionális német kultúra eltűnőfélben van. Geopolitikai jelentősége is csökkent, miközben Kína előretörésével az Egyesült Államok hegemóniája megszűnhet – fejtette ki a nézeteit az aktuális világrendet illetően a Mandinernek a Terror Háza Múzeum főigazgatója.
Schmidt Mária szerint a 2001. szeptember 11-i, közel 3000 áldozatot követelő terrortámadás után az Egyesült Államok példátlan módon megerősítette a nemzetbiztonsági szolgálatát, és gyakorlatilag „kémországot” hoztak létre.
„Annak ellenére, hogy George W. Busht sokat támadták az iraki háború megindítása miatt, ezzel szilárdult meg az USA katonai, hadiipari, titkosszolgálati háttérállamként. A Szovjetunió felbomlásával a bipoláris világrend megszűnt, ezzel Amerika hegemón szerepbe került, és úgy gondolta, mindent megengedhet magának” – fogalmazott a történész a Mandinernek.
Majd azzal folytatta, hogy Kína a mostani évtizedben katonai és gazdasági megerősödésével új geopolitikai riválist jelent az Egyesült Államok számára.
Ennek következtében egy úgynevezett jégkorszak kezdődött meg már Donald Trump idején, de a kínaiak nem fogják még egyszer hagyni, hogy beavatkozzanak országuk életébe
– fejtette ki Schmidt Mária, aki úgy véli, egy esetleges Kína–Tajvan háborúnál a fiatal amerikaiaknak nehéz lenne megmagyarázni a közbelépés indokát. Rámutatott: Amerika magabiztosságának megrendülése abból is látszik, hogy egyre erőteljesebben akarják egyben tartani a NATO-t, miközben már csak a nyugati és az angolszász országokra számíthatnak igazán.
Schmidt Mária kitért Emmanuel Macron francia elnök nemrég tett kijelentésére, miszerint könnyen Amerika vazallusává válhat Európa, ha beavatkoznak a Kína–Tajvan konfliktusba. A történész szerint a francia államfő érzékeli, hogy ha az USA Kína ellen szankciókat vet be, az Európára is kedvezőtlenül fog hatni, ezért Macron inkább a békére törekszik.
Franciaország vezető szerepre törekszik Európában egy erősödő Lengyelország és gyengülő Németország közt
– emelte ki. Mint megjegyezte, az, hogy nem volt a francia elnök szavaira erőteljesebb német diplomáciai fellépés, szintén az Európai Unió erőviszonyainak átrendeződésére utal. A Kínát érő szankciók a német gazdaságra is jelentős hatással lennének, ugyanis az állam GDP-jének fele a külkereskedelemből származik, amiben Kína a legnagyobb partnere.
„Németország szellemi és politikai értelemben teljesen eltűnőfélben van” – jelentette ki Schmidt Mária, amit azzal támasztott alá, hogy a zöldhullám megindulásával társadalmilag átrendeződött az ország, ami miatt a 15-20 évvel ezelőtt ismert német kultúra jelei a jelenkori irodalomban, filmművészetben vagy tudományban alig vannak jelen. A történész szerint Angela Merkel atomerőmű-ellenes politikája is károsan hatott Németországra, amivel az energiaátállást tönkretette, miközben a zöldpártot kedvezőbb pozícióba juttatta. Elemzésében azt is kiemelte, hogy ellentmondásos politikájukkal a németek sok támogatót veszítettek.
Kiépítették az Amerika által kifogásolt Északi Áramlatot, miközben támogatták az Oroszország elleni szankciókat
– mutatott rá Schmidt Mária.
A beszélgetés végén a lengyelek geopolitikáját illetően elmondta, hogy „mindent egy lapra tettek fel, bíznak abban, hogy az angolszászok nem fogják őket cserben hagyni. Hozzátette: csakhogy például a második világháborúban is látható volt, nem álltak ki mellettük. Schmidt Mária szerint Lengyelország úgy érzi, hogy végre Európa vezető hatalmai közé emelkedhet.