Európát komoly kihívások elé állítja az ukrajnai háború, az energiaválság és az infláció, ám a problémák sora ezzel nem ér véget. Ugyanis az egész kontinenst rendkívüli szárazság sújtja a kifejezetten csapadékmentés tél után.
Európa a klímaváltozás következményei miatt újabb kihívással szembesül. A száraz télt követően lassan véget ér a csapadékmentes tavasz. A Politico beszámolója szerint április óta a kontinens több mint egynegyede küzd szárazsággal, és készül a tavalyi nyárhoz hasonló problémák ismétlődésére.
Egy műholdadatokat használó tanulmányból kiderült, hogy Európát 2018 óta súlyos aszály sújtja. Az emelkedő hőmérséklet ráadásul megnehezíti a szárazságból való kilábalást. Emiatt félő, hogy egész Európa olyan körforgásban reked meg, amelyben a vízellátás egyre bizonytalanabbá válik.
„Néhány évvel ezelőtt azt mondtam volna, hogy van elég víz Európában. Most azonban úgy tűnik, hogy komoly problémával kell szembenéznünk” – mondta Torsten Mayer-Gürr, a tanulmány vezető szerzője.
Szakértők szerint a következő hetek nedvesebb időjárása segíthet a mezőgazdaságnak, de még egy igazán csapadékos tavaszi időjárás sem képes orvosolni az egész Európában fenálló folyamatos talajvízhiányt.
A nyár közeledtével az európai kormányok arra törekednek, hogy a jelenlegi és a jövőbeli hiányokat is orvosolják, miközben kezelniük kell a vízért folytatott versenyből adódó feszültségeket is.
(Borítókép: Légi felvétel a súlyos szárazság miatt apadt Garda-tóról 2023. április 28-án. Fotó: Manuel Romano / NurPhoto / Getty Images)