Magyarországnak az ukrajnai háborúra és nem a hamis kérdésekre kellene összpontosítania – mondta David Pressman amerikai nagykövet az AFP-nek, miközben amerikai és európai konzervatívok csütörtökön egy budapesti találkozón elítélték „a wokeizmus vírusát”.
Budapest már második éve ad otthont a Konzervatív Politikai Akciókonferenciának (CPAC), amelyen főként amerikai és európai konzervatívok vesznek részt.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök a „nyugati liberálisok” által terjesztett „wokeizmus vírusa” ellen lépett fel a találkozón, és azzal büszkélkedett, hogy neki van „ellenszere”. Orbán Viktor emellett Donald Trump visszatérését követelte a Fehér Házba.
Magyarországon sajnálatos módon buzgón beszélnek egy álkultúrharcról
– mondta David Pressman amerikai nagykövet az AFP-nek adott interjúban.
„Ugyanakkor a szomszédban valódi háború zajlik, ahol ezrek halnak meg Vlagyimir Putyin agresszív háborújában” – mondta a diplomata, amikor az ukrán határ közelében segélymunkásokkal és menekültekkel találkozott.
„Ez nem a wokeizmusról szól. Ez Oroszországról szól” – mondta.
A valódi háborúra összpontosítok, és arra a kapcsolatra, amely elmélyül és bővül – ahelyett, hogy beszűkülne – Magyarország és Oroszország között
– mondta Pressman.
Rámutatott: Szijjártó Péter magyar külügyminiszter öt alkalommal járt Oroszországban, hogy energetikai ügyletekről tárgyaljon az ukrajnai háború tavaly februári kezdete óta. Pressman szerint Szijjártó ugyanezen idő alatt „egyszer sem beszélt” ukrán kollégájával, Dmitro Kulebával.
Míg más országok az orosz energiától való diverzifikáció mellett döntenek, addig Magyarország megduplázza a Gazprommal való kapcsolatát
– mondta Pressman, utalva az orosz energiaóriásra.
Pressman aggodalmának adott hangot az EU- és a NATO-tag Magyarország oroszbarát propagandája miatt is. Budapest elítélte az Oroszországgal szembeni uniós szankciókat, és azonnali tűzszünetre szólít fel.
Az egyik kihívás, amellyel Magyarországon szembesülünk, az a Kreml dezinformációjának terjesztése
– mondta Pressman.
A múlt hónapban az Egyesült Államok szankciókat vezetett be az orosz vezetésű Nemzetközi Beruházási Bank ellen, amelyet Pressman „a Kreml platformjának nevezett a NATO-n belül, amelynek Budapest ad otthont”.
Egy nappal később Magyarország kilépett a szervezetből, és ezt a lépést gyorsan követte a bank bejelentése, mely szerint elhagyja Budapestet, hogy visszatérjen Moszkvába, négy évvel azután, hogy Magyarországra tette át a székhelyét.
Pressman elmondta, hogy üdvözli Magyarország késői döntését, hogy kilép a bankból, amelyet a kritikusok kémbanknak neveznek.
Sajnálatos, hogy az Egyesült Államok részéről ilyen szintű elkötelezettségre volt szükség ahhoz, hogy reagálni lehessen
– mondta.
A tavaly szeptember óta hivatalban lévő, nyíltan meleg Pressman és konfrontatív stílusa miatt már az első naptól kezdve támadások célpontja volt a kormánymédiában, amikor a Twitteren fényképeket tett közzé férjéről és gyermekeikről.
A kormány vitában áll Brüsszellel az LMBTQ-emberek ellen irányulónak tekintett törvények szigorítása miatt. A diplomáciai diszkrécióval szakítva Pressman rendszeresen szembeszáll a kormánytisztviselőkkel és a narratívákkal a közösségi oldalakon.
Pressman szerint az Egyesült Államok „arra összpontosít, hogy teret biztosítson a független intézmények és hangok létezésének és gyarapodásának Magyarországon”.
Ha olyan kérdést vet fel, amely olyan nézőpontból származik, amelyet nem oszt a kormány, akkor valahogyan külföldről irányított, befolyásolt vagy finanszírozott ügynökként azonosítják. Néha ezek az entitások egyszerűen függetlenek. De a függetlenség nem ugyanaz, mint az ellenzékiség
– mondta.
(Borítókép: David Pressman amerikai nagykövet 2022. szeptember 2-án. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)