Ausztriának nem tetszik, hogy a kormány szabadon bocsátaná a fogva tartott embercsempészeket.
Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter közölte, hogy minisztériuma berendeli a magyar nagykövetet a Magyarországon letartóztatott embercsempészek szabadon bocsátása miatt. Az osztrák és a magyar álláspont láthatóan különbözik a kérdésben. Ausztria ellenzi az embercsempészek szabadon bocsátását.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter egy korábbi Kormányinfón beszélt arról, hogy az adófizetők pénzén embercsempészek tömegeit tartják letartóztatva Magyarországon. A tárcavezető szerint börtöntúlzsúfoltság van, ezért nem kívánják a magyar adófizetők pénzén fogva tartani a több száz embercsempészt, ha elhagyják az országot 72 órán belül. Utóbbit a Belügyminisztérium szavatolta.
„Úgy gondoljuk, ez teljesen rossz jelzés” – mondta az osztrák külügyminiszter újságíróknak egy brüsszeli uniós találkozó előtt, hozzátéve, hogy az ügyet tisztázni kell Magyarországgal – írja a Reuters.
Arról már korábban beszámoltunk, hogy 72 órájuk van elhagyni az országot azoknak az embercsempészeknek, akiket egy kormányrendelet értelmében kiutasítanak Magyarországról. Az embercsempészek fogva tartása milliárdokba kerül a magyar adófizetőknek, ezért döntöttek az úgynevezett reintegrációs őrizet mellett.
A magyar börtönökben jelenleg 2600 külföldi embercsempész van. Az Index információi szerint például a Szegedi Fegyház és Börtönben minden ötödik elítélt külföldi embercsempész.
A kormány döntésének megfelelően a büntetés-végrehajtási szervezet megkezdi a jogerősen elítélt, egyben Magyarországról kiutasított embercsempészek reintegrációs őrizetbe helyezését, akiknek ezután 72 órán belül el kell hagyniuk Magyarország területét
– nyilatkozta az Indexnek Makula György. A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának (BvOP) kommunikációs igazgatója szerint az intézkedés célja, hogy az embercsempészek büntetésének végrehajtásával összefüggő terheket ne a magyar adófizetők fizessék meg. Az embercsempészet miatt börtönben lévő csaknem 2600 külföldi fogvatartott 73 különböző ország állampolgára. Számuk mára meghaladja a teljes börtönpopuláció 13 százalékát.
Fogva tartásuk – leginkább a nyelvi nehézségek és a speciális étkezési igények miatt – többletfeladatokat és éves szinten milliárdos költségeket generál a büntetés-végrehajtási szervezet számára
– tájékoztatott a kommunikációs igazgató.
Az ügyben megkerestük a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, amint válaszolnak kérdéseinkre, cikkünket frissítjük.
(Borítókép: Rendőrök járőröznek Ásotthalomnál 2021. szeptember 1-jén. Fotó: Vadnai Szabolcs / MTI)