Vasárnap lávát és kén-dioxidot lövellt ki a Fülöp-szigetek legaktívabb vulkánja, a Mayon. A hatóságok közölték, már több mint tízezer embert és haszonállatot evakuáltak a környékről. A mentési munkálatok jelenleg is zajlanak.
A Fülöp-szigeteki Vulkanológiai és Szeizmológiai Intézet közölte,
az elmúlt 24 órában a Mayon vulkán 21-szer okozott vulkanikus földrengést, 260 alkalommal történt sziklaomlás miatta és kráteréből folyamatosan folyik ki a láva.
– írta a CNN.
Az intézet azt javasolta, hogy a Mayon vulkán hat kilométeres körzetében evakuálják a lakosságot a sziklaomlások és a földrengések veszélye miatt.
A fülöp-szigeteki hatóságok már csaknem 13 ezer lakost evakuáltak az ország fő szigetének délkeleti részéről.
A szakemberek már kitelepítették a veszélyzónában élők 88 százalékát, a többi ember mentése jelenleg is zajlik. A hatóságok emellett tízezer haszonállatot – köztük teheneket, kecskéket és sertéseket – evakuáltak a vulkánkitörés által veszélyeztetett területekről.
A Luzon szigeten található Mayon a világ egyik legaktívabb vulkánja, amely legutóbb 2018-ban tört ki. Akkor szintén több ezren hagyták el otthonukat, a közeli városokat pedig elborította a vulkánból származó vastag hamuréteg.
Nemrég szintén vulkánkitörésre figyelmeztettek a Fülöp-szigeteken, június elsején a Bulusan vulkán kitörésétől tartottak a helyiek.
A Bulusan vulkán a délnyugati országrészben lévő Sorsogon tartomány Luzon szigetén található, május 31-én kőzetrepedésekkel járó nyugtalanító jeleket adott. Az általa okozott rengések közül ötöt észleltek 2,71 és 6,56 kilométer közötti mélységben, a vulkán keleti szektora alatt.
Az intézet akkor arra kérte a polgári légi közlekedési hatóságot, hogy tegyen javaslatot a pilótáknak a vulkán csúcsának elkerülésére.
A Fülöp-szigetek legaktívabb vulkánjától, a Mayontól 70 kilométerre délkeletre fekvő Bulusan tavaly júniusban 17 percen át lövellte a hamut 1 kilométer magasba, beborítva a tartomány egyes részeit. A hatóságok akkor arra kényszerültek, hogy evakuálják a környékbeli lakosságot.