Az Európai Parlament és az Európai Bíróság egyaránt tiltakozik a belengetett költségvetési szigorítások ellen. El a kezekkel a pénzünktől – üzenték Brüsszelnek.
Az infláció gerjesztette a vitát arról, mennyi pénzt költhetnek jövőre az uniós intézmények az uniós adófizetők pénzéből. A kormány, az Európai Bizottság csaknem 28 millió euróval, 10 milliárd forinttal fogná vissza a törvényhozók, 6 millió euróval, alig 1,8 milliárd forinttal pedig a törvényszék kiadásait. A viszonylag enyhe megszorítási javaslat a potenciális kárvallottak heves ellenállásába ütközött – jelentette a Politico.
A jövő évi költségvetés tervezett megnyirbálásáról Johannes Hahn uniós költségvetési biztos tájékoztatta az érintetteket. A parlament vezetői azzal érvelve vetették el a javaslatot, hogy Hahn egy alattomos, soha korábban nem alkalmazott költségvetési trükk bevetésével arra kényszerítheti őket, hogy a fizetéseken kívüli területeken is fájdalmas megszorításokat hajtsanak végre.
A radikális nézeteltérések rossz hangulatú tárgyalásokat indítottak el az uniós intézmények között. Az EP elnöke az Ursula von der Leyen bizottsági elnöknek küldött májusi levelében kifogásolta az indítványt. A bizottság tévesen ítélte meg a tényeket – érvelt Roberta Metsola.
Átlépik a kétszázalékos korlátot – erre figyelmeztette a parlamentet már május elején a költségvetési biztos. Az uniós intézmények ugyanis a nem a fizetésekhez kapcsolódó kiadásaikat éves szinten legfeljebb két százalékkal növelhetik.
Az EP azonban hevesen vitatta Hahn becslését. Saját számításai szerint a kiadásnövekedés biztonságosan az előírt határon belül marad – 1,97 százalékkal.
A parlamenti képviselők fizetésemelése sem haladhatja meg a két százalékot. A bizottság nem volt nagyvonalú javaslatában. Ezt azonban egyoldalú döntésnek nevezte Metsola, és válaszában azt írta: „nagyon sajnálatos” a bizottság felvetése, kivált azért, mert „mindenféle előzetes konzultáció nélkül érkezett” az érintetthez.
Elvárjuk, hogy korrigálják a javaslatot
– tolmácsolta az EP elnökének véleményét a szóvivője.
Megkaptuk a levelet, amelyre „a megfelelő időben válaszolunk” – így reagált szűkszavúan a bizottság szóvivője. Magyarázatul hozzátette: a testület a nem bérjellegű kiadások maximális éves növekedésének alkalmazásakor valamennyi uniós intézmény esetében ugyanazt az egyenlő mércét alkalmazza.
A bizottság számításai szerint a belengetett szigorítások mértéke a parlament esetében alig 27,7 millió euró. Ez az összeg csepp a tengerben az EP által áprilisban megszavazott éves költségvetésben, amely jövőre 2,4 milliárd euróra rúg.
Johannes Hahn más uniós intézmények költségvetését is megkurtítaná, ezért az Európai Bíróság is az EP-hez hasonló fenntartásait fogalmazta meg.
A bizottság azon döntése, hogy a bírósági tagok díjazását és juttatásait nem bérjellegű kiadásoknak tekinti, „komoly problémát jelent intézményünk számára” – írta a költségvetési biztosnak a bíróság elnöke. Koen Lenaerts arra is figyelmeztetett, hogy ha a költségvetési tervezetet a beterjesztett formában fogadják el, az általa vezetett bíróságot az a veszély fenyegeti, hogy jövőre „nem tud eleget tenni az energiafogyasztással kapcsolatos kötelezettségeinek”.
Hasonló korlátozások várnak a többi uniós intézményre, bár a pénzcsapok elzárása valamelyest kevésbé érinti őket.
„Ez egy általános probléma” – mondta az Európai Számvevőszék egyik tisztviselője, aki a téma érzékeny jellege miatt névtelenséget kért. Megjegyezte azonban, hogy a számvevőszéket is érinti a restrikció, „de talán kisebb mértékben”, mivel kevesebb alkalmazottat foglalkoztat, mint például az EP.
„Folytatjuk a kommunikációt a biztos úrral” – jelezte az Európai Számvevőszék szóvivője, de nem kívánta kommentálni a bizottsággal folytatott megbeszéléseket.
A bizottság nem kivételezett az Európai Tanáccsal szemben sem annak ellenére, hogy a tagországok vezetőit tömörítő testület az energiaköltségek emelkedésére hivatkozva költségvetésének növelését kérte. Nincs lehetőség mentességre – üzente válaszában Hahn.
(Borítókép: Az Európai Parlament épülete. Fotó: Schlaflang Thomas / NurPhoto / Getty Images)