Index Vakbarát Hírportál

Meglepő lépésre készülnek Londonban, ennek a magyarok is örülhetnek

2023. június 25., vasárnap 06:40

London polgármestere szerint a Nagy-Britanniában élő EU-állampolgároknak meg kell adni a jogot arra, hogy szavazhassanak a brit parlamenti választásokon. A pakisztáni származású Sadiq Khan úgy fogalmazott, „helyénvaló lenne, ha önöknek is lenne szavuk abban, hogy kik alkotják az önökre is hatályos törvényeket”.

Sadiq Khan londoni polgármester a brit EU-tagságról tartott népszavazás hetedik évfordulóján tett közzé nyílt levelet a kilencmilliós brit fővárosban élő több mint egymillió európai uniós állampolgár számára.

Khan – aki a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt képviseletében áll a londoni városháza élén – közölte, rendkívül hálás azért, hogy az „uniós londoniak megőrizték hitüket, és továbbra is Londont tartják otthonuknak" annak ellenére is, hogy „elrettentő bizonytalanságok” övezik a tartós letelepedett státusz megszerezhetőségét.

Hozzátette, ráadásul a konzervatív párti kormány „bevándorlásellenes retorikát” alkalmaz, és a Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárokat tárgyalási alkupozíciójának javítására használja.

A londoni polgármester szerint a Londonban élő EU-állampolgárok London önazonosságának, történelmének és jövőjének kulcsfontosságú részei, akiknek jogaiért ő mindig kiáll. Sadiq Khan közölte, éppen ezért 

ő is csatlakozik azokhoz a felhívásokhoz, amelyek szerint biztosítani kell a jogot a Nagy-Britanniában élő EU-állampolgároknak arra, hogy szavazhassanak a brit parlamenti választásokon

– írta az MTI.

Önök szavazhatnak a helyhatósági és a polgármester-választásokon, és helyénvaló lenne, ha önöknek is lenne szavuk abban, hogy kik alkotják az önökre is hatályos törvényeket

– fogalmaz nyílt levelében a londoni polgármester.

A javaslatot nemrégiben a Munkáspárt egy másik magas rangú képviselője is szorgalmazta. Jonathan Reynolds, a Labour árnyékkormányában az üzleti ügyekért felelős miniszter posztjának várományosa a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi politikai magazinműsorában néhány hete úgy fogalmazott:

a Munkáspárt véleménye szerint érvek szólnak amellett, hogy akik Nagy-Britanniában élnek, és hozzájárulnak az ország gyarapodásához, azok részesei lehessenek a brit demokrácia működési folyamatának is.

Reynolds hozzátette, hogy a Munkáspárton belül a választási program kidolgozásának részeként erről a kérdésről is folynak az egyeztetések.

Az EU-tagállamok törvényesen Nagy-Britanniában élő polgárainak a brit állampolgárokhoz hasonlóan kötelező feliratkozniuk a brit választói listára, de jelenleg csak a brit helyhatósági, illetve a walesi és a skóciai törvényhozási választásokon voksolhatnak, a nagy-britanniai országos parlamenti választásokon nem.

Ez alól csak a Nagy-Britanniában élő ír állampolgárok jelentenek kivételt, a két ország évszázadokra visszanyúló közös múltja okán.

Nagy-Britannia 2020. január 31-én kilépett az Európai Unióból, miután az uniós tagságról éppen hét éve rendezett népszavazáson a kilépésre voksolók kerültek szűk, 51,89 százalékos többségbe.

Az országos átlagon belül azonban a londoniak – 70 százalékos részvétel mellett – 60 százalékos arányban arra voksoltak, hogy Nagy-Britannia maradjon az EU tagja.

A bennmaradásra legnagyobb arányban szavazó tíz országos választókörzet közül hét Londonban volt, és a brit főváros egyes kerületei – köztük Hackney, Lambeth és Haringey – 75 százalékot meghaladó arányban voksoltak a további EU-tagságra.

Rovatok