Index Vakbarát Hírportál

Meghosszabbodik a letelepedési státusz megszerzési ideje az EU-állampolgároknak

2023. július 18., kedd 08:54

Meghosszabbítja a brit kormány az előzetes letelepedett státusz alapján Nagy-Britanniában élő európai uniós állampolgárok számára a végleges letelepedési jogosultság megszerzésére rendelkezésre álló időt, és az átminősítés is várhatóan automatikussá válik. A bevándorlási törvény erről szóló módosítási javaslatát hétfőn terjesztette a brit belügyminisztérium a londoni alsóház elé.

Nagy-Britannia 2020. január 31-én kilépett az Európai Unióból. Azok az európai uniós polgárok azonban, akik 2020 végéig, a brit EU-tagság megszűnése – brexit – után kezdődött 11 hónapos átmeneti időszak lejártáig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek Nagy-Britanniában, továbbra is maradhatnak megszerzett összes jogosultságuk megtartásával, de ehhez határozatlan időre szóló tartózkodási engedélyért, hivatalos jogi elnevezéssel európai uniós letelepedett státuszért kell folyamodniuk.

Ugyanez vonatkozik az EU, Izland, Norvégia és Liechtenstein által alkotott szélesebb Európai Gazdasági Térség, valamint Svájc Nagy-Britanniában letelepedett állampolgáraira.

A Nagy-Britanniában életvitelszerűen eltöltött időtől függően a jogosultak teljes körű, illetve előzetes letelepedett státuszt kapnak.

Az utóbbit azok szerezhetik meg, akik a benyújtás idején még nem töltöttek el öt évet törvényesen és életvitelszerűen Nagy-Britanniában. A jelenlegi szabályozás alapján ők is megvárhatják az öt év leteltét, és utána folyamodhatnak a végleges tartózkodási engedélyért. Az addig eltelő időszakban őket is maradéktalanul megilletik megszerzett jogosultságaik.

A brit belügyminisztérium által hétfőn ismertetett módosítási javaslat alapján azonban az újabb kérvényezés kötelezettsége az ő esetükben is hamarosan megszűnik.

A londoni felsőbíróság ugyanis a Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárok érdekvédelmi szervezeteinek keresetére az év elején a brexit-megállapodással ellentétesnek minősítette, hogy az előzetes letelepedett státuszú uniós állampolgároknak újból a brit hatóságokhoz kell folyamodniuk a végleges letelepedési engedélyért.

A keresetet benyújtó érdekképviseleti szervezetek szerint ez a kötelezettség azzal a veszéllyel jár, hogy akik az újbóli kérvényezést bármilyen okból elmulasztják, például egyszerűen elfelejtik, egyik pillanatról a másikra illegális bevándorlóknak minősülhetnek és a brit kormány kitoloncolhatja őket.

Két év hosszabbítás

Ennek megelőzésére, a londoni felsőbíróság végzésének megfelelően a brit belügyminisztérium hétfőn közölte, hogy a törvénymódosítás nyomán minden külön intézkedési kötelezettség nélkül két évvel meghosszabbodik a teljes körű, végleges letelepedett státusz megszerzéséhez rendelkezésre álló idő azok számára, akik előzetes letelepedett státuszuk lejárta után, vagyis az öt év elteltével sem folyamodtak személyesen a végleges letelepedési engedélyért.

A folyamat automatikus, a minisztérium az érintetteket közvetlenül értesíti a meghosszabbításról.

Mindez biztosítja, hogy senki ne veszítse el brit előzetes letelepedett státuszát akkor sem, ha elmulasztja a végleges letelepedett státusz kérvényezését.

A tájékoztatás szerint a tárca lépéseket tesz annak érdekében is, hogy a lehető legtöbb esetben automatikussá váljon az előzetes letelepedett státusz átminősítése végleges letelepedési engedéllyé az erre jogosultak számára, vagyis megszűnik az újabb kérvényezési kötelezettség.

A londoni belügyminisztérium 2024-ben automatikusan ellenőrzi, hogy mindazok, akik előzetes letelepedett státuszt kaptak, továbbra is folyamatosan Nagy-Britanniában élnek-e, és a tárca biztosítékokat épít be a rendszerbe annak érdekében, hogy jogosultság nélkül ne lehessen megszerezni a végleges letelepedett státuszt.

A tárca legutóbbi összesítése szerint az idei első negyedév végéig 7,22 millió letelepedési kérelem érkezett a brit hatóságokhoz az EU-állampolgárok részéről.

A lista élén a román állampolgárok álltak 1,48 millió folyamodvánnyal,

a Nagy-Britanniában élő magyarok közül március végéig 174 910-en kérelmeztek letelepedett státuszt a brit belügyminisztériumtól.

Rovatok