Légi úton menekítették ki kedden a távoli északon élő embereket Kanadában az Északnyugati Területek nevű közigazgatási régióból. A területen szükségállapotot is hirdettek a rekordszámú erdő- és bozóttűz miatt.
Evakuálási parancsot adtak ki a kanadai Északnyugati Területek gyéren lakott régiójára. A szakemberek a lakosság 15 százalékát,
mintegy 6000 embert menekítettek ki az erdőtüzek elől.
A térségben idén eddig 265 erdőtűz keletkezett, jóval több az elmúlt tíz év 185-ös átlagánál. A régió székhelyén, az északi sarkkörtől 450 kilométerre délre fekvő Yellowknife városban már hétfőn veszélyhelyzetet hirdettek, miután a lángok nagy sebességgel közeledtek a 20 ezer lakosú település felé – írta az MTI.
Kanada-szerte 168 ezer embert evakuáltak a minden korábbi rekordokat megdöntő erdőtűzszezon kezdete óta. A futótüzek eddig 130 ezer négyzetkilométeren pusztították el a növényzetet, okoztak károkat anyagi javakban és létfontosságú infrastruktúrában.
Az Északnyugati Területeken, ahol gyakran több száz kilométer választja el egymástól az egyes településeket, nehéz lenne a szárazföldi kimenekítés, ezért légi úton viszik biztonságos helyre a lakosokat. A tüzek miatt létrehozott légihíd működtetésében 120 katona segédkezik. Az országutakat beborító füst miatt autóval nem is nagyon lehet útnak indulni.
A szomszédos Brit Columbia tartományban, ahol ugyancsak sok helyen lángol a növényzet, idén első ízben meghaladta a 40 Celsius-fokot a napi legmagasabb hőmérséklet. Lytton városban, amely két éve egy 49,6 fokos forrósággal járó hőkupolát követően lángok martaléka lett, 41,4 Celsius-fokot mértek kedden.
Kedd esti állapot szerint Kanadában országszerte 1071 erdőtűz ég, ebből 238 az Északnyugati Területeken, ami a második legtöbb a Brit Columbiában regisztrált 368 tűzvész után.
Kanadában, amely földrajzi fekvésénél fogva a Föld többi részénél gyorsabban melegszik, az utóbbi években megnőtt a klímaváltozás okozta extrém időjárási jelenségek száma és erőssége.