Több ezer textilipari munkás tüntetett ismét kedden Bangladesben, néhányan felgyújtottak egy buszt, a rendőrség pedig könnygázzal próbálta feloszlatni a béremelést követelő demonstrálók tömegét.
A Dakkától északra eső Gazipurban mintegy 6 ezer textilipari dolgozó vonult az utcákra, miután olyan hírek kezdtek terjedni, hogy munkaadóik a követelt összegnek csak kevesebb mint a felével lennének hajlandók növelni a minimálbéreket.
A helyi rendőrség szerint az incidenst a közösségi médiában megjelent „téves információk” idézték elő.
A textilgyárak és a szakszervezetek képviselőinek bértárgyalása folyamatban van, kedden várhatóan újabb összeget jelentenek be. A szektor dolgozóinak fizetését legutóbb öt évvel ezelőtt, 2018 decemberében emelték.
A textilipari munkások a havi minimálbérük csaknem háromszoros emelését akarják elérni.
Jelenleg egy ruhagyári dolgozó 8300 takát (26 ezer forint) keres havonta, ezt az összeget akarják 23 000 takára (74 ezer forint) növelni. A szakszervezetek azzal érvelnek, hogy a szektort különösen érzékenyen érintette az, hogy tavaly év eleje óta a bangladesi fizetőeszköz, a taka nagyjából 30 százalékot vesztett az értékéből az amerikai dollárhoz képest, és októberben az infláció majdnem elérte a 10 százalékot.
A Bangladesben működő mintegy 3500 textilgyár nagyjából 4 millió embernek – többségében nőknek – ad munkát. Az ország éves exportjának túlnyomó részét, mintegy 85 százalékát ruhaipari termékek teszik ki. Kína után Banglades a világ második legnagyobb textilipari exportőre.
Múlt héten 600 textilgyár bezárt, több üzemet fel is dúltak a béremelést követelő munkások, akik utakat is eltorlaszoltak. Az erőszakos incidensekben legalább két tüntető meghalt.