Orbán Viktor miniszterelnök nemrégiben arról beszélt a Kossuth rádióban, hogy Brüsszelben felismerték, amit ő már 2015 óta hangoztat: az illegális bevándorlás problémáját és annak kezelését. A probléma egyre több európai országban ütötte fel a fejét, most éppen a brit miniszterelnök posztolt „új, mérföldkőnek számító sürgősségi jogszabályaikról”, amitől változást remél.
A magyar kormány vesszőparipái közé tartozik a „brüsszelezés”, a „sorosozás”, és a béke fontosságának hangsúlyozása mellett az illegális bevándorlás kérdése is. Orbán Viktor péntek reggeli Kossuth rádiós beszélgetései során is megannyiszor hangoztatja, hogy az illegális bevándorlás ellen fel kell lépni, szigorúbb „migránspolitikára” van szükség, mert „Magyarország nem fogadja el a migránsgettót”.
Az egyik ilyen beszélgetés alkalmával beszélt a magyar modellről is, amit ő maga 2015 óta hangoztat.
Nem csak igazunk volt, kidolgoztunk egy modellt, amivel egész Európát meg lehetne védeni. Senkit sem engedünk be, akit mi nem akarunk. Kívül kell maradnia addig a bevándorlóknak, amíg el nem bírálták a kérelmüket. Ezt kéne csinálni az egész EU-ban
Az elmúlt néhány hónapban pedig Orbán Viktor módszerei elkezdtek beszivárogni más európai országok életébe is. November elején több száz szerb rendőr vonult ki a szerb–magyar határra, illetve a közeli településekre az egy nappal korábbi, illegális bevándorlók között kitört horgosi fegyveres leszámolást követően. Azt megelőzően Robert Fico jelentette be, hogy nagy erőket vonultat fel Magyarországgal közös határán az illegális bevándorlás miatt.
Tőlünk nyugatabbra is népszerűek az orbáni módszerek. Németország szúrópróbaszerű határellenőrzést vezetett be a lengyel és a cseh határon, Csehország pedig november 22-ig meghosszabbította az ellenőrzéseket Szlovákiával közös határszakaszán az illegális bevándorlás miatt.
Hasonló okokból kényszerült határellenőrzésre Szlovénia is. Bostjan Poklukar szlovén belügyminiszter október végén közölte, hogy két hónapra meghosszabbítja Szlovénia a határellenőrzést a horvát és a magyar határon.
Olaszország már korábban jelezte, hogy várhatóan egész télen fenntartják az ellenőrzéseket a szlovén határon. Ausztria október közepén szintén ideiglenes ellenőrzést vezetett be a Csehországgal közös határán.
Most pedig Rishi Sunak brit miniszterelnök jelentkezett X-en, bejelentve új, mérföldkőnek számító sürgősségi jogszabályaikat, amely szerint
Sunak szerint a brit parlamentnek kéne eldönteni, hogy ki jöhet be országukba, és nem a bűnbandáknak.
Az Index határvadászokról szóló cikkét ide kattintva olvashatja el.