Egy olyan 4000 éves palota romjaira leltek a tudósok Közép-Kínában, amely egy ősi civilizáció, a Hszia-dinasztia nyomait tárhatja fel, akiknek a létezése a mai napig kérdéses volt.
A közép-kínai Honan tartományban a közelmúltban megkezdett régészeti feltárások során egy 4000 éves palotát és egy mellé épített gabonatároló maradványait találták, amelyek az ősi Hszia-dinasztia történetének valódi megismerését gazdagítják.
A Zhen Shui folyó keleti partján fekvő, ősi fallal körülvett városban a régészek az építészeti nagyság bizonyítékait tárták fel – egy 60 méterszer 30 méteres, döngölt földből épült alapszerkezetet, amely feltehetően a város ősi palotaépületének egyik sarokköve volt – írja az Interesting Engineering.
Ez az 1800 négyzetméteren elterülő építmény magasan áll a központban, teraszok, kerengők és egy központi udvar által határolva, és egy letűnt korszakot tár az emberek elé.
Az alapozás és az oszloplyukak aprólékos vizsgálata révén egy olyan házkomplexumot képzelünk el, amely a déli és északi teraszok pompájában virágzott, és amelyet keleti és nyugati kerengők egészítettek ki. Ez a felfedezés nemcsak az ókori városalaprajzról alkotott képünket formálja át, hanem betekintést nyújt a Hszia-kori palotaépítmények építészeti fejlődésébe is
– mondja Li Bo, az ásatási csoport vezetője.
Emellett az építménymaradvány mellett található a Hszia-dinasztia idejéből származó, pajtákra emlékeztető, kör alakú gabonatároló épület maradványai is.
Az itt talált leletek építészeti csodákat tárnak fel, és megkérdőjelezik a történelmet. A Hszia-dinasztia tényleges létezése, amelyet gyakran mitológiai kérdésként is vitatnak, e kézzelfogható maradványok között sokkal valóságosabbnak tűnik.