Az Eurostat friss adatai szerint a szegénység és a társadalmi kirekesztés kockázata magasabb a fiatalok körében, de a konkrét tapasztalatokat illetően valamivel jobb helyzetben vannak.
2022-ben a súlyos anyagi és szociális nélkülözési ráta a fiatalok (15–29 évesek) körében 6,1 százalék volt az Európai Unióban. A teljes népesség körében ez az arány magasabb, 6,7 százalék.
A súlyos anyagi és társadalmi nehézségekkel küzdő fiatalok aránya 2022-ben Romániában (25,4 százalék), Bulgáriában (18,6 százalék) és Görögországban (14,9 százalék) volt a legmagasabb. Ezzel szemben 12 uniós tagállamban 3 százalék alatti volt az arány. Az Eurostat adatai szerint a jól teljesítő országok közé tartozik: Szlovénia, Ausztria, Luxemburg, Horvátország, Lengyelország, Csehország, Hollandia, Észtország, Málta, Ciprus, Finnország és Svédország.
Magyarországon 7,8 százalékos arányt mértek 2022-ben.
A szegénység és a társadalmi kirekesztés kockázata 2022-ben magasabb volt a fiatalok körében, a 15–29 éves fiatalok esetében 24,5 százalékos volt az arány. ez 2,9 százalékponttal magasabb, mint a teljes népesség körében.
Az egyes AROPE-komponenseket vizsgálva a fiatalok körében a szegénység kockázatának kitettek aránya 2,8 százalékponttal magasabb volt, mint a teljes népesség körében (19,3 százalék a 15–29 éves fiataloknál, szemben a teljes népesség 16,5 százalékával).
Ezzel szemben a súlyos anyagi és társadalmi nélkülözést megtapasztalók aránya a fiatalok esetében valamivel alacsonyabb volt, mint a teljes népesség körében.