Orbán Viktor miniszterelnök március 8-án találkozott Donald Trumppal a volt amerikai elnök floridai birtokán. A találkozó a nemzetközi sajtó figyelmét is felkeltette, számos reakció érkezett.
Mint arról korábban beszámoltunk, Orbán Viktor pénteken Donald Trump republikánus elnökjelölttel tárgyalt Mar-a-Lagóban, Trump floridai rezidenciáján.
A CNN beszámolója szerint Donald Trump és közeli tanácsadóinak egy kis csoportja péntek este nagyjából egy órán át tárgyalt Orbán Viktorral, ezt követően pedig az elnökjelölt elvitte a magyar kormányfőt egy tribute zenekar koncertjére. Egy forrás a találkozót napirend nélküli találkozónak minősítette, míg egy másik forrás szerint inkább baráti jellegű volt.
A Biden-kormányzat egyik tisztviselője megerősítette a CNN-nek, hogy a Fehér Ház nem küldött meghívót Orbán Viktornak, hogy találkozzon Joe Biden amerikai elnökkel, és a magyar kormányfő sem kért találkozót.
A CNN azt írja, hogy „Orbán Viktor szélsőjobboldali populizmusa, heves bevándorlásellenes retorikája, keresztény nacionalizmusa és az LMBTQ-jogokkal szembeni ellenségessége népszerűvé tette őt Donald Trump hívei számára”. Az Independent szerint mindezek alapján elképzelhető, hogy milyen lenne a kormány az Egyesült Államokban, ha Donald Trump visszatérhetne a hivatalába.
A The Guardian még a találkozó előtt írta meg, hogy külpolitikai körökben nagy figyelemmel kísérik Donald Trump és a magyar kormányfő tárgyalását, részben azért, mert attól tartanak, hogy Orbán Viktor felhasználhatja a republikánus elnökjelölthöz fűződő kapcsolatát arra, hogy „a Kreml Ukrajnával kapcsolatos nézeteit népszerűsítse”.
A lap Buda Péter egykori magyar kémelhárítót is idézi.
A liberális nemzetközi rendet nagyon komoly támadás éri. Orbán Viktor egyfajta külpolitikai szerencsejátékosként mindent feltett ennek a rendnek az összeomlására, és arra fogad, hogy ha előre elkötelezi magát a keleti felemelkedő hatalmak mellett, akkor kedvezőbb pozíciót tud biztosítani magának
– mondta.
A The Washington Post úgy fogalmazott a találkozóról, hogy Donald Trump „folytatta az autokrata vezetők felkarolását, akik részei a demokratikus hagyományok elleni globális visszaszorulásnak”.
A lap azt is kiemeli, hogy Kim Scheppele, a Princeton szociológusa szerint a Donald Trump és Orbán Viktor közötti párhuzam túlmutat az ideológián.
A szociológus megjegyezte, hogy a magyar kormányfő nem túl vallásos, de keményvonalas álláspontja miatt a keresztény konzervatívok hősévé vált, akárcsak a volt amerikai elnök, továbbá mindketten választások előtt állnak, így szerinte ugyanaz a problémájuk is.
A The New York Times azt írja, hogy a magyar kormányfő és a volt amerikai elnök között nem ideológiai kapcsolat van, sokkal inkább stílusbeli, és szeretnek szembemenni a többség álláspontjával. Sok politikai kérésben egyetértenek, többek közt a bevándorlással és az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban.
A Bloomberg szerint Donald Trump és Orbán Viktor találkozója várhatóan további aggodalmakat fog kelteni Európában, ahol a vezetők már most is figyelmeztetnek, hogy Ukrajna nem biztos, hogy képes amerikai segítség nélkül tovább küzdeni a háborúban.
A lap leírja továbbá, hogy a volt amerikai elnök erős vezetőnek tartja Orbán Viktort, és a magyar kormányfő számára a találkozó lehetőséget teremhet arra, hogy levetkőzhesse „fekete bárány imázsát”, és potenciális hídként pozicionálja magát Európa és az Egyesült Államok között, ha Donald Trump megnyeri a novemberi választásokat.
Az NBC Newsnak Karen Donfried, a Biden-kormány korábbi külügyminiszter-helyettese nyilatkozott, aki elmondta, hogy Orbán Viktor „pontosan az a fajta erős vezető, akihez Donald Trump vonzódik”. Megjegyezte, hogy rendkívül szokatlan, hogy egy látogatóba érkező államfő az Egyesült Államokba utazik, és az elnök politikai ellenfelével találkozik anélkül, hogy a Fehér Ház vezető tisztségviselőivel is találkozna.
Donfried szerint Orbán Viktor arra is törekszik, hogy „megerősítsen egy már most is elég jó kapcsolatot”.
Orbán Viktor többek közt az X-en is beszámolt a találkozóról. Mint írta, öröm volt meglátogatni Donald Trumpot.
Olyan vezetőkre van szükségünk a világban, akiket tisztelnek, és békét tudnak teremteni. Ő egy ilyen ember! Jöjjön vissza, és hozzon nekünk békét, elnök úr!
– írta a magyar kormányfő, aki egy videót is megosztott a Facebook-oldalán a találkozó után.