Figyelmeztetésben részesítette a Temut a Német Fogyasztóvédelmi Szervezetek Szövetsége, mert szerintük a kereskedő átláthatatlan és alig érthető, manipulatív, önkényes és megkérdőjelezhető eszközökkel veszi rá az embereket, hogy vásároljanak.
Szakértők szerint a kínai fapados kiskereskedők, a Temu és a Shein állítólag naponta összesen akár 5000 tonna árut is kiszállítanak. Ez naponta több mint 100 darab Boeing 777-es teherszállító gépet jelent, amelyek ruhákat, játékokat és egyéb árukat továbbítanak a világ minden tájára.
„Átláthatatlan, alig érthető!” – írta közleményében a Német Fogyasztóvédelmi Szervezetek Szövetsége (VZBV), majd figyelmeztetésben részesítette a Temu nevű kínai online kiskereskedőt.
A Temu platformja elbizonytalanítja és kihasználja a fogyasztókat látszólag önkényes kedvezményekkel, kétes értékelésekkel és manipulatív dizájnnal – ennek véget kell vetni
– mondta Ramona Pop, a VZBV vezetője a Funke Mediengruppe újságainak. További vádak is felmerültek, melyek szerint
A VZBV szerint ez a digitális szolgáltatásokról szóló uniós törvény februári hatályba lépése óta tilos. „Németországban és az Európai Unióban a fogyasztók védelmére törvények vannak, amelyeket minden vállalatnak be kell tartania” – mondta Pop.
A Bild szerint a zöldmosást, azaz a hamis klíma- vagy környezetvédelmi ígéretekkel való reklámozást a Temu is gyakorolja például azzal, hogy a házhoz szállítás helyett az átvételi pontokra történő szállítást klímabarátnak hirdeti. A VZBV rámutat, hogy az áruk többsége Kínából származik. Az, hogy a terméket végül egy átvételi pontra vagy a vásárló otthonába szállítják-e, a szén-dioxid-kibocsátás szempontjából aligha lényeges.
Összességében a Temu egész üzleti modellje, az olykor rendkívül magas kedvezményekkel és valós idejű termékértékelésekkel nem átlátható és szinte érthetetlen.
A fogyasztókat meg kell védeni az ilyen üzleti gyakorlatoktól
– mondta Pop a Funke-újságoknak. A következő lépés tehát egy per lehet.
Több ország célkeresztjében is ott van a Temu, köztük Franciaországéban. A múlt héten a francia parlament törvényt fogadott el, amely megtiltja az olcsó ruhák reklámozását, és környezetvédelmi adót vet ki az olcsó holmikra. Az európai játéklobbi képviselői azzal vádolták a céget, hogy nem tartja be a biztonsági előírásokat, és „valós kockázatot” jelent a gyerekekre nézve.
Emellett a magyar Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is eljárást indított a shanghaji székhelyű cég európai működtetője, a Whaleco Technology Limited ellen. Szerintük is tisztességtelen gyakorlatokat folytat a cég és megtéveszti a fogyasztókat. Az Indexen leteszteltük, hogy megéri-e a Temuról rendelni, a véleményünket itt tudja megtekinteni.