A két ország a földrajzi távolságok ellenére is hasonló álláspontot képvisel a világot feszítő kérdésekben – jelentette ki a budapesti diplomáciai találkozón Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
A tárca közleményében kiemelte, hogy Rasata Rafaravavitafika látogatása diplomácia történeti eseménynek számít, mivel még soha nem került sor külügyminiszteri látogatásra a kelet-afrikai országból.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy a két ország jövőre ünnepli a diplomáciai kapcsolatok felvételének 50. évfordulóját, ami kiváló alkalom a viszonyrendszer intenzívebbé, dinamikusabbá tételére.
„Bár két távoli országról beszélünk, mintegy nyolcezer kilométer van közöttünk, mégis a világot feszítő legjelentősebb problémák tekintetében teljesen azonos álláspontot képviselünk” – idézte szavait az MTI.
Madagaszkár és Magyarország két olyan ország, amely egyértelműen kiáll a béke mellett. Egyértelmű az álláspontunk, hogy bármilyen háborúról van is szó, a fegyverszállítások a háború idejének és földrajzi kiterjedésének veszélyét hordozzák magukkal, újabb emberáldozatokat okoznak és újabb pusztításhoz járulnak hozzá
– folytatta.
Leszögezte, hogy így van ez Ukrajna vonatkozásában is, ahol a felek mielőbbi fegyverszünetet és béketárgyalásokat szorgalmaznak az emberéletek megmentése érdekében, illetve kiállnak a párbeszéd csatornáinak nyitva tartása mellett, és elutasítják a nemzetközi szervezetek átpolitizálását.
A politikai konzultációt követően egyetértési megállapodást írtak alá. Szijjártó Péter ezután arról beszélt, hogy közös álláspontjuk a szuverenitás megőrzése, hogy egy másik erősebb, ütőképesebb hadsereggel rendelkező ország ne avatkozzon be más belügyeibe.
A kioktatás, leckéztetés helyett a kölcsönös tiszteletben hiszünk
– emelte ki. A magyar miniszter arról is beszámolt, hogy egyre nő a magyar turisták száma Madagaszkáron, amelyet fejlődése miatt átsoroltak a látogatható kategóriába.
Szavai szerint a két ország a jövőben együttműködik a klímaváltozás elleni harcban, a Hungary Helps program ezért eddig nagyjából 45 millió forinttal támogatta a madagaszkári erdősítési projekteket, így segítve elő a talajerózióval szembeni fellépés és a biodiverzitás megőrzésének sikerét.
Emellett – mint közölte – a gazdasági együttműködés erősítése mellett döntöttek a helyi körülményeknek megfelelő mezőgazdasági tevékenységek, a szárazságtűrő növények és vetőmagok fejlesztése, valamint a vízgazdálkodás és a biztonságos vízellátás területén.
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem a helyi partnerintézményével több közös kutatást és projektet indít a fejlett hazai technológiák mielőbbi ottani felhasználása érdekében – tájékoztatott.
Fontosnak nevezte az ösztöndíjprogramot is, amelynek a keretében évente tíz madagaszkári diák tanulhat magyarországi egyetemeken.
Bejelentette, hogy a Madagaszkárra előző nap lesújtó trópusi ciklonra tekintettel a kormány ötmillió forintos gyorssegélyt nyújt az országnak a legnehezebb helyzetbe került családok számára, és hazánk a továbbiakban is kész az együttműködésre az élet normalitásának helyreállítása céljából.