Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közép-amerikai körútján arról beszélt, hogy végső fázisába kerül az Európai Unió és hat közép-amerikai ország társulási megállapodása. A tárcavezető bejelentette, hogy Magyarország szövetséget épít a közép-amerikai államokkal, amelyek kifejezetten ellenérdekeltek a világ blokkosodásában, csak úgy, ahogyan Magyarország.
Magyarország szövetségre lép a világ újbóli blokkosodásában ellenérdekelt közép-amerikai államokkal, köztük Panamával, amely hazánkhoz hasonlóan a keleti és a nyugati világ találkozási pontjaként működik – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Panamavárosban.
A miniszter tudatta, hogy hamarosan végső fázisába kerül az Európai Unió és hat közép-amerikai ország társulási megállapodása, így annak a végrehajtása már a soros magyar elnökségre fog maradni.
Szijjártó Péter kedden megkezdett közép-amerikai körútja első állomásán Panama külügyminiszterével és kereskedelmi miniszterével, illetve Panamaváros érsekével is tárgyalni fog.
A tárcavezető szerint a világ számos pontján zajlanak olyan események, amelyek akár önmagukban is fenyegetést jelentenek a globális biztonságra, összeadódva pedig még inkább. Szijjártó Péter úgy látja, hogy „a világ rohamléptekkel halad abba az irányba, hogy blokkosodjon”, ezzel pedig szerinte Magyarország csak veszíthet.
Mi most ezekkel az országokkal lépünk szövetségre. Szövetséget építünk a közép-amerikai államokkal, amelyek kifejezetten ellenérdekeltek a világ blokkosodásában, s kifejezetten abban érdekeltek, hogy a világtörténelem elkövetkezendő időszaka az összeköttetésekről és a világkereskedelem szabadságáról szóljon
– hangsúlyozta, hozzátéve, hogy Magyarország Kelet és Nyugat találkozási pontja, ahogyan a közép-amerikai országok közül is többen a keleti és a nyugati világ összekötő pontjaként működnek.
Szijjártó Péter azt is elmondta, hogy évente tíz panamai hallgató tanulhat ösztöndíjjal magyarországi egyetemeken, és nagy a túljelentkezés. Emellett pedig igen keresettek az országban a fejlett hazai vízgazdálkodási, mezőgazdasági, hulladékkezelési és gyógyszergyártási technológiák, így több magyar vállalat is megjelenhet a helyi piacon – írja az MTI.