Írország azt tervezi, hogy egy új vészhelyzeti törvény által visszaküldi a menedékkérőket az Egyesült Királyságba. Mint azt korábban írtuk, hónapokig tartó vita után elfogadta kedden a brit parlament a Nagy-Britanniába illegálisan belépő menedékkérők ruandai áttelepítéséről szóló terv végrehajtásához szükséges törvénytervezetet, ez pedig mindent megváltoztatott az ír belpolitikában.
Simon Harris ír kormányfő azt kérte, az új vészhelyzeti törvény javaslatát a jövő héten terjesszék a kabinet elé, miután aggodalmak merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Királyság Ruanda-terve miatt máris beáramlott rengeteg menedékkérő az országba – írja a The Telegraph.
A kormányfő arra kérte az igazságügyi minisztert, hogy terjesszen elő olyan javaslatokat, amelyek lehetővé tennék az EU-tagállamokban nemzetközi védelemért folyamodóként azonosított, de hivatalosan nem befogadható menedékkérők visszatérését az Egyesült Királyságba.
A lépés célja az ír legfelsőbb bíróság múlt havi ítéletének hatályon kívül helyezése, amely kimondta: az ír kormány jogellenesen minősítette az Egyesült Királyságot olyan, biztonságos harmadik országnak, ahová a menedékkérőket vissza lehet küldeni. A legfelsőbb bíró két menedékkérő javára döntött, akik azzal érveltek, hogy a kijelölés jogellenes volt,
mivel az Egyesült Királyságba való visszaküldésük esetén fennállt volna a Ruandába való továbbutasítás veszélye.
Ez néhány nappal az után történt, hogy Micheal Martin miniszterelnök-helyettes azt mondta: a ruandai politika „hatással van Írországra”, mivel az emberek „félnek” az Egyesült Királyságban maradni.
A Sky News szintén megosztott egy videót arról, hogy milyen helyzet alakult ki Írországban a Ruanda-törvény miatt, megszólaltatva egy helyi lakost is.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Boris Johnson volt miniszterelnök kormánya 2022 áprilisában kötött megállapodást Ruandával arról, hogy az európai kontinensről embercsempészek szervezésében csónakokkal érkező menedékkérőket
a brit hatóságok áttelepíthetik a közép-afrikai országba.
Johnson annak idején azzal érvelt, hogy Ruanda biztonságos áttelepítési célország, és a terv – visszatartó hatása révén – alkalmas az embercsempészek üzleti modelljének ellehetetlenítésére is. A brit legfelsőbb bíróság azonban tavaly novemberben jogellenesnek minősítette a tervet.
A legmagasabb brit jogi fórum határozata szerint ugyanis a megállapodás nem küszöbölte ki annak a kockázatát, hogy a Nagy-Britanniából áttelepített menedékkérőket a ruandai kormány visszatoloncolja azokba az országokba, ahonnan elmenekültek, vagy más olyan országokba, ahol jogsérelem vagy üldöztetés érheti őket. A jelenlegi brit miniszterelnök, Rishi Sunak kormánya e végzés megkerülése végett olyan tervezetet dolgozott ki, amely
JOGSZABÁLYBAN RÖGZÍTI, HOGY RUANDA BIZTONSÁGOS ÁTTELEPÍTÉSI CÉLORSZÁG.
A most elfogadott törvény így gyakorlatilag kiveszi a bíróságok hatásköréből annak meghatározását, hogy az afrikai ország biztonságosnak tekinthető-e az áttelepítettek számára. A tervezetet az alsóház már januárban elfogadta. A vita azóta is folyt a londoni parlamentben, miután a Lordok Háza – ahol a kormányzó Konzervatív Pártnak nincs többsége – folyamatosan olyan módosításokkal egészítette ki az indítványt, amelyeket a kormány nem támogatott.