Az Európai Unió egyik magas rangú tisztségviselője csütörtökön figyelmeztette a georgiai kormányt, hogy a külföldi ügynökökről szóló törvényjavaslat elfogadhatatlan, és akadálya lehet az ország uniós csatlakozásának.
A külföldi ügynökökről szóló jogszabály előírná, hogy azok a szervezetek, amelyek forrásaik több mint 20 százalékát külföldről kapják, idegen befolyás alatt álló ügynökökként regisztráltassák magukat.
Gert Jan Koopman, az Európai Bizottság bővítésért felelős igazgatóságának főigazgatója Tbilisziben újságíróknak csütörtökön azt mondta, hogy Brüsszel aggodalommal kíséri a törvényjavaslattal kapcsolatos fejleményeket.
„A jogalkotás terén vannak aggasztó fejlemények. A második olvasatban elfogadott átláthatósági törvény jelenlegi formájában elfogadhatatlan, és komoly akadályokat gördíthet az ország EU-csatlakozása elé” – jelentette ki.
A georgiai törvényhozásban kedden tárgyalták a második – utolsó előtti – olvasatban a vitatott jogszabályt. A helyi kormány szerint a törvényre azért van szükség, hogy átláthatóbb legyen a civil szervezetek külföldről érkező finanszírozása.
Mindazonáltal még van idő. A csatlakozási tárgyalások megkezdésével kapcsolatos javaslatainkat szeptemberben fogjuk kidolgozni, jelentésünket pedig október-november táján hozzuk nyilvánosságra. Tehát tényleg van még idő, de a labda a georgiai kormány térfelén van
– jelentette ki Koopman.
A Georgiai Álom kormánypárt alapítója, a milliárdos üzletember Bidzina Ivanisvili hétfői – ritka – beszédében az ország szuverenitásának védelmére hívta fel a figyelmet a külföldi befolyással szemben, és kijelentette, hogy a törvényjavaslatot ellenzők a Nyugat érdekei szerint cselekszenek.
A javaslat kapcsán csaknem egy hónapja folyamatosak a tiltakozások az országban. Legutóbb szerdán tartottak nagyszabású és erőszakos tüntetést a georgiai fővárosban, amelynek során a helyi hatóságok 63 tüntetőt őrizetbe vettek, és hat rendőr megsebesült.