A kormánypártok szerint a média és az ellenzék a felelős Robert Fico elleni merényletért, míg az ellenzék szerint ennek oka a végletekig megosztott szlovák közbeszéd. A Progresszív Szlovákia sajtótájékoztatóját egy kormánypárti politikus megzavarta.
Közös sajtótájékoztatót tartott a Robert Fico kormányát alkotó kormánykoalíció, szociálpopulista Smer–SD, a szociáldemokrata, Smer-szakadárokból megalakult Hlas, illetve a szélsőjobboldali SNS, miután Robert Fico miniszterelnök ellen sajtóhírek szerint egy 71 éves lévai férfi merényletet kísérelt meg.
A kormány nevében a berekesztett parlamenti ülés miatt a rögtönzött sajtótájékoztatóján a smeres Lubos Blaha megismételte Andrej Danko, az SNS elnökének korábbi nyilatkozatát, és
Blaha is a liberális és a progresszív médiát okolta, miközbe Robert Fico az életéért küzd „a ti gyűlöletetek miatt”
–fogalmazott a Szlovák Nemzeti Tanács alelnöke meglehetősen indulatos hangulatú nyilatkozata közben.
Hlasos kollégája, Peter Ziga szerint a „ilyen szörnyű tett még nem történt Szlovákia történetében”, majd kijelentette, a merénylet
a felkorbácsolt szenvedélyek és a társadalom két táborának az eredménye.
Ennél még élesebben fogalmazott Andrej Danko SNS-elnök, aki konkrét személyeket is megnevezett, hogy szerinte kik felelősek a szerdai támadásért.
Ebben a fázisban politikai háború kezdődik
– jelentette ki Andrej Danko, a szélsőjobboldali kormánypárt, az SNS elnöke és a szlovák parlament alelnöke a Robert Fico elleni merénylet kapcsán.
„Elégedettek vagytok? Azok vagytok? Hatalmas változások lesznek a médiában” – folytatta a médiamunkásoknak címezve rendkívül vehemensen beszélő Danko, aki gondolatát arra futtatta ki, hogy „Igor Matovicnak és más embereknek be kell vallaniuk, amit tettek” – fenyegetőzött az SNS elnöke.
Danko hozzátette azt is, hogy változások lesznek a médiával és a korábbi kormány politikusaival szembeni viszonyban, és a tervezett változtatások során nem fogják „visszafogni magukat”.
Egyébként Igor Matovic, korábbi szlovák kormányfő is mielőbbi felépülést kívánt Robert Ficónak.
Robert Fico régóta politikai ellenfelem. Ez a politika. Ugyanakkor emberként gyors felépülést kívánok neki, és mélyen elítélek mindenféle erőszakot. Nem oldhatunk meg mindent ököllel és nyilakkal a politikában. Kérem, legyünk emberek
– reagált a korábbi kormányfő.
A merénylet miatt Zuzana Caputova köztársasági elnök 16 óra 45 perckor tart sajtótájékoztatót, míg a belügyi, valamint az egészségügyi tárca képviselői és a rendőrfőkapitány 17 órakor állnak kamerák elé.
Facebook-élőben jelentkezett be a köztársasági elnöknek otthont adó Grassalkovich-palotából Zuzana Caputova, leköszönő szlovák államfő.
Caputova szerint a támadás nem kizárólag a miniszterelnök személye, hanem a demokrácia ellen is szólt.
Az államfő kijelentette, az erőszak minden formája elfogadhatatlan, és felkérte a politikusokat, hogy a szlovák társadalomban való terjedését akadályozzák meg. Caputova szerint:
A gyűlöletkeltő retorika, amiknek tanúi vagyunk, gyűlöletes cselekedetekhez vezet. Kérem, hagyjuk abba most!
– fogalmazott a júniusig még államfői pozícióban lévő Caputova.
A merénylet kapcsán sajtótájékoztatót tartott a liberális Progesszív Szlovákia, ahol a PS-elnök Michel Simecka elítélte a támadást, majd mihamarabbi gyógyulást kívánt a kormányfőnek, és a reményeit fejezte ki aziránt, hogy minél hamarabb kiderüljön a támadás indítéka. Ugyanakkor gondolatait nem tudta zavartalanul kifejteni,
mivel az SNS EP-listáján szereplő Romana Tabák megzavarva a sajtótájékoztatót. azt kérdezte a pártelnöktől, hogy most már elégedett-e.
Tabák szerint az ellenzék felelős a merényletért, amiért folyamatosan tüntetnek Robert Fico ellen, amivel a szlovákokat a kormány ellen hergelték.
A Progresszív Szlovákia az SaS-szel közösen egyébként a szerdai napra szervezett tüntetést a szlovák közmédia átszervezése miatt, ugyanakkor azt a merénylet következtében szinte azonnal lemondták.
Később a pártelnök Simecka újabb közleményt tett közzé, amiben arra kért mindenkit, ne terjesszenek hamis információkat a 71 éves lövöldözőről kapcsán, akit a közösségi oldalakon mint Progresszív Szlovákia-szavazót ábrázolják. Simecka kijelentette, a férfinek semmi köze a párthoz, sem a párttagokhoz és sosem volt a pártnak a tagja.
Simecka attól aggódik, hogy ezek az álinformációk tovább eszkalálhatják a társadalomban jelenleg is meglévő feszültségeket.
Közleményét azzal zárta, ismét elítélte „ezt a szörnyű cselekedetet”.
Közleményt adott ki a második legnagyobb kormánypárt, a júniustól Peter Pellegrini személyében államfőt is adó Hlas–SD. A közleményt a kormánykoalíció sajtótájékoztatója után adták ki, amiben arra szólítottak fel a pártokat, politikusokat és a média szereplőit, hogy közösen ítéljék el a támadást.
A Hlas arra kérte őket, hogy tevékenységükkel ne támogassák a szlovákiai gyűlöletkeltést.
„A Hlas döbbent annak kapcsán, hogy a politikai gyűlölet hova vezetett Szlovákiában. A miniszterelnök elleni merénylet egy precedens nélküli fenyegetést jelent a szlovák demokráciára nézve, és a függetlenségünk történetében nincs párja”
– zárul a párt közleménye.
Interjút adott Ivana Radicova, 2010 és 2012 között szlovákia miniszterelnöke, aki egy széles, balközéptől jobbközépig terjedő koalíciót irányított, hogy a Fico-ellenes pártoknak ne legyen többsége a Szlovák Nemzeti Tanácsban.
Radicova az interjúját azzal kezdte, hogy kijelentette, nem tudja elrejteni könnyeit a merénylet miatt, és az interjú során arról beszélt, hogy a szlovák miniszterelnök elleni merénylet egy újdonság a szlovák politikában és nem tudja elképzelni annak a hosszútávú következményeit.
Már nem beszélhetünk egyszerűen polarizációról, ez már a társadalom radikalizálódása
– foglalta röviden össze az eseményeket az egykori miniszterelnök.
(Borítókép: Egy személyt őrizetbe vesznek, miután Robert Fico szlovák miniszterelnökre lőttek egy szlovák kormányülést követően 2024. május 15-én. Fotó: Radovan Stoklasa / Reuters)