Index Vakbarát Hírportál

Németország nem ismeri el a Palesztin Államot

2024. május 25., szombat 10:41

Bár Norvégia, Írország és Spanyolország azt tervezi, hogy még ebben a hónapban elismerik a Palesztin Államot, a német kancellár egyértelműen kijelentette, hogy Németországban nem léteznek hasonló tervek. Elmondása szerint jelenleg nincsenek meg a feltételei annak, hogy létrejöjjön a kétállami megállapodás. Bár Portugália az elmúlt időszakban számos gesztust tett a palesztinok felé, Luis Montenegro portugál kormányfő is arról beszélt, hogy országa nem fogja elismerni a palesztin ország függetlenségét.

Olaf Scholz német kancellár kijelentette, hogy Németország nem tervezi hivatalosan elismerni a palesztin államot – közölte az MTI.

A német kormányfő kijelentésére azután került sor, hogy Norvégia, Írország és Spanyolország kijelentette, hogy a közel-keleti regionális béke érdekében május 28-án elismerik a Palesztin Államot.

A kétállami megoldás az egyetlen járható út a békéhez mind Izrael, mind Palesztina számára

– jelentette ki Jonas Gahr Store norvég miniszterelnök.

A három ország lépése Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök vezette kormány heves bírálatát váltotta ki. Az izraeli külügyminiszter ugyancsak elítélte a döntést. „Egyértelmű üzenetet küldök Írországnak és Norvégiának: Izrael nem hátrál meg azokkal szemben, akik aláássák az ország szuverenitását és veszélyeztetik biztonságát” – mondta Yisrael Katz.

Ezzel szemben Scholz a portugál kollégájával, Luis Montenegróval tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, nincs oka annak, hogy önálló államként elismerjék a Palesztin Hatóságot. Hangsúlyozta, hogy egyebek mellett nincs tisztázva az állam területe sem. A német politikus úgy látja, az „ügy még nem ért el odáig”. 

A kancellár azzal érvelt, hogy ehelyett „Izrael és a palesztinok között tárgyalásos úton létrejövő rendezés kell, amely felér a kétállami megoldással”, melynek keretében a Palesztin Hatóság átvenné az ellenőrzést Ciszjordánia és a Gázai övezet felett, ugyanakkor Scholz szerint még nagyon messze vagyunk ettől. Elmondása szerint, jelen körülmények között egy tartós tűzszünetre és arra volna szükség, hogy a felek elkötelezzék magukat egy kétállami megoldás iránt.

Olaf Scholz hangsúlyozta, hogy az utóbbi hetekben az arab országok keményen dolgoznak azon, hogy szavatolják a közel-keleti régió biztonságát, amit reménytelinek nevezett egy esetleges kétállami megoldás szempontjából. Ugyanakkor úgy látja, „az államiság szimbolikus elismerésének” útja nem viszi előbbre a dolgokat.

Olaf Scholz bírálta a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyészét, Karim Khant, amiért elfogatóparancs kiadását kérte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joáv Galant izraeli védelmi miniszter és a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet több vezetőjével szemben háborús és emberiesség elleni bűnök feltételezett elkövetése miatt.

A német politikus úgy fogalmazott, hogy a kérvények egyidejű előterjesztése burkoltan egyenlőségjelet tesz az izraeli kormány és a Hamász közé.

A portugál miniszterelnök szerint országa egyelőre ugyancsak nem fogja elismerni a palesztin államot annak ellenére, hogy hazája az ENSZ Közgyűlésében megszavazta azt a határozatot, amely új jogokat biztosít a palesztinoknak a világszervezetben elismervén, hogy a palesztinok jogosultak megkapni az államiságot.

1988-ban 81 állam ismerte el Palesztinát független államnak – köztük Magyarország –, ugyanakkor ez inkább jelképes gesztus volt. A Palesztinát elismerő országok száma 2010-re elérte a 110-et.

Rovatok